8.6 C
Slovakia
sobota, 2 marca, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyRadio_Head Awards 2017

Radio_Head Awards 2017

Vo štvrtok 15. marca sa uskutočnil už desiaty ročník odovzdávania cien Radio_Head Awards pod záštitou Rádia_FM. Zmenilo sa miesto galavečera, zo Starej Tržnice sa presunul do Národného tenisového centra, čo sa spočiatku mohlo javiť ako nie veľmi dobrý nápad , ale nakoniec to zafungovalo výborne.

Druhá zmena oproti minulým ročníkom bol deň odovzdávania, tento rok to bol miesto nedele už štvrtok, sprievodný Radio Head Awards Festival bude prebiehať počas víkendu v priestoroch Slovenského rozhlasu. Desiaty ročník sa niesol v nostalgickej téme, popri predávaní cien a vystúpeniami mohli diváci vidieť aj zábery z minulých ročníkov RHA, ktoré pobavili nielen výzorom umelcov či samotným spracovaním a kvalitou obrazu či hláškami. Dokopy sa rozdali 4 poslucháčske ceny, 8 porotcovských ocenení a 2 špeciálne ceny – ocenenie za prínos do hudby a ocenenie Nadácie Advanced Investments.

Poslucháči si za album roka odhlasovali druhý album projektu Fallgrapp V hmle. Cenu za singel roka si odniesla Katarzia za skladbu Kde sa slzy berú, ktorá sa objavila na soundtracku k filmu režisérky Ivety Grófovej Piata loď. V kategórii objav roka poslucháči zvolili drum’n’bassovú producentku Changing Faces, čo potvrdzuje stále výraznú popularitu tohto žánru v našich končinách. Žiadnym prekvapením neboli víťazi v kategórii debut roka, kde si cenu odniesla mladá kapela Tolstoys za ich debutový album Botanika, ktorý poctivo predstavujú svetu na ich atmosferických koncertoch na Slovensku aj v zahraničí.

Katarzia – Kde sa slzy berú

Porota zložená z novinárov a ľudí z oboru vyberá najlepšie nahrávky za daný rok v jednotlivých žánrových kategóriach. Celkovo najlepší album za rok 2017 podľa nich nahrali Nvmeri. Malým prekvapením by pre niekoho mohla byť kategória Hip-Hop / Rap / R’n’B kde kľudne mohli vyhrať napríklad aj Modré Hory s albumom Luxus Clan, či stále viac populárny Gleb s albumom Lavička Pimpin. Cena, ale nakoniec putovala do rúk projektu Solid Move za album Pohľady.

Solid Move – N.U.D.A.

Nadácia Advanced Investments udeľuje od roku 2013 špeciálnu cenu pre interpretov z nominácií, ku ktorej získajú finančnú odmenu 2500 eur na nahrávanie albumu. Tento rok si cenu odniesla kapela Prie100r, ktorí počas večera aj vystúpili.

Ocenenie za prínos do hudby tento rok dostal Michal Kaščák. Asi málokto na Slovensku urobil a stále robí pre hudbu tak veľa ako on. Organizátor festivalu Pohoda vo svojej ďakovnej reči reflektoval aj súčasnú politickú a spoločenskú situáciu za čo si vyslúžil niekoľko dlhých potleskov.

Počas večera prebehlo celkom desať vystúpení. Na pódiu sa vystriedali Diego, Tolstoys, Bad Karma Boy, Noisecut so speváčkou Norou Ibsenovou, Prie100r, Čad, Fallgrapp, Varlo gulo systém z neuro skladu, Modré Hory a Marián Varga Tribute v zostave Nvmeri, Jakub Tvrdík a Polemic.

Destiaty ročník odovzdávania cien Radio_Head Awards môže slúžiť ako uistenie, že slovenská hudba má naďalej čo ponúknuť a čím zaujať. Chvalabohu,  jej stále vzniká dostatok, na čom má samozrejme zásluhu aj samotné Rádio_FM, nakoľko dáva zaujímavej a novej hudbe stále najväčší priestor.

Porotcovské kategórie:

Elektronická hudba – Bulp – Yrsa

Hard & HeavyČad – Bastard

Hip-Hop / Rap / R’n’B – Solid Move – Pohľady

World music / Folk  Ľubomír Gašpar Cimbal Projekt – The point of view

Jazzová hudba – Bashavel – Hoorhay

Klasická hudba –  Slovenská filharmónia, Zsolt Nagy – Peter Kolman

Experimentálna hudba – Miroslav Tóth – Kyberpunkomša 

Album roka 2017 / Cena kritikov –  Nvmeri – I Don’t Think So

spot_img
spot_img
spot_img