8.6 C
Slovakia
piatok, 19 júla, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyMusic Press.sk vyberá to najlepšie z roku 2022
spot_img

Music Press.sk vyberá to najlepšie z roku 2022

Rok 2022 bol v hudbe nesmierne rozmanitý, keďže muzikanti reagovali na rôzne krízy, výzvy a fanúšikovia ich opäť mohli počúvať na veľkých podujatiach. Návrat na pódiá bol pre všetkých nepochybne tou najväčšou udalosťou. Trojica z redakcie Music Press.sk vybrala tie najzaujímavejšie hudobné albumy a koncertné, festivalové udalosti z roku 2022.


Daniel Hevier ml. – (šéfredaktor)

Hudbou žijeme zveličene povedané 24 hodín denne. Vyhľadávame, triedime, snoríme po dobrej hudbe a ešte radšej ju spoznávame naživo. Vždy, keď sa dalo ísť počas opatrení na koncert či festival, hoci v obmedzenej podobe, neváhali sme. Rok 2022 sme prijali s radosťou, že opäť môžeme chodiť na veľké festivaly a zároveň dúfame, že už čoskoro budeme môcť zavítať aj na festival u našich ukrajinských susedov.


Munly & The Lupercalians – Kinnery Of Lupercalia; Undelivered Legion


PVA – Blush


Nantokanaru – Emotional Damage Wreckage


Black Country, New Road – Ants from Up There


Angel Olsen – Big Time


Black Midi – Hell Fire


Nils Frahm – Music For Animals

Drť – Minister


Najlepšie koncertné udalosti v roku 2022:

Pitchfork Music Festival: Black Midi; Guerilla Toss; Crack Cloud – Berlín, Silent Green, 05.11.2022

Po Paríži sa Pitchfork Music Festival usadil aj v Berlíne. Počas troch dní zahralo dvadsaťtri interpretov v rôznych lokáciách. Jedným z vrcholov bolo vystúpenie britských Black Midi po boku Crack Cloud a Guerilla Toss. Kde inde súčasnú hudbu prezentovať než v Berlíne – v meste, ktoré má neochvejnú atmosféru vibrujúcich stien rôznych klubov, industriálnych priestorov či miest možných aj nemožných na živú prezentáciu hudby.

Hudba je v Berlíne neoddeliteľnou súčasťou každodenného života a objavovať ju v rôznych smeroch, podnetoch a podobách je pre Berlínčanov samozrejmosťou. Rovnako ako pre hudobných nomádov hľadajúcich neprenositeľné zážitky.

Viac v reportáži.


Boris Grebenshikov + 21 – Praha, Palác Akropolis, 21.09.2022


Amsterdam Dance Event 2022 – Amsterdam, rôzne lokácie, 19.-23.10.2022


Emika – Planetárium, Praha, 22.09.2022

Berlínska hudobníčka s českými koreňmi Emika prišla s ďalším pozoruhodným projektom. Jej turné po planetáriách sa uskutočnilo aj v pražskom Planetáriu, v ktorom musela pre záujem publika pridať ďalší večerný koncert. Hlavnou motiváciou k prezentovanej nahrávke je klimatická kríza. Emika patrí k umelcom, ktorí nerobia tvorbu účelovo s vidinou zisku, ale s názorom, že umenie musí reflektovať súčasné problémy.

Viac v reportáži.


Marlon Williams – Berlín, Hole, 03.11.2022


Pražský výběr – Lucerna Music Bar, 02.11.2022


Blondie; Johnny Marr Glasgow, OVO / Hydro, 22.04.022

Po kovide, po piatich rokoch opätovný návrat do Veľkej Británie, možno posledné veľké turné. Veľa okolností sa zbehlo, aby sa uskutočnil tento výnimočný koncert – nie retro, ale silný zážitok, ktorý zostane navždy v pamäti. Blondie vystúpili v glasgowskej Hydro aréne.

Na takýto koncert sa chodí zaspomínať, uvidieť niečo, čo ste nikdy nemali možnosť zažiť, lebo vám bolo málo rokov, alebo ste žili na opačnom konci železnej opony.

Pripomenúť si časy, kedy Blondie začínali v zatuchnutých kluboch s nezmazateľnou históriou, ale aj keď už boli veľkou štadiónovou kapelou. Odložený koncert bol zároveň návratom do normálneho života aj vo Veľkej Británii – konkrétne v Škótsku, Glasgowe, ktoré je dôležitým miestom hudobného priemyslu. Zároveň išlo o prvú britskú zastávku z ich dvojhodinového koncertného Against the Odds tour.

Viac v reportáži.


Low; Divide & Dissolve – Edinburgh, The Queen´s Hall, 25.04.2022

V jednu nenápadnú edinburgskú nedeľu sa uskutočnil koncert americkej kapely Low. Nádherná sála The Queen’s Hall z devätnásteho storočia iba umocnila tento zážitok, hoci z niektorej časti kupolovitej sály nebolo vidno na celú kapelu. Ten jednoliaty zvuk sa však rozlial do celého priestoru.

Ubehlo dvadsaťosem rokov od debutu I Could Live In Hope a je to už iná kapela. Síce má vo svojom DNA tie postupy, ale neopakuje ich, ale modifikuje, niekedy obchádza a snaží sa prekvapiť každou novou nahrávkou. Určite je to dané aj tým, že postupne vypadávali zo zostavy rôzni hudobníci, aby sa nakoniec ustálili ako zakladateľské manželské duo – spevák a gitarista Ian Sparhawk a speváčka a bubeníčka Mimi Parker.

Viac v reportáži.


David Majerský (zakladateľ / hlavný editor)

… je toho veľa. A keďže je toho veľa pristupujem k počúvaniu hudby dosť náhodne a na odporúčania známych a čo mi podhodia siete a kolegovia. Občas si pustím, čo ma baví a to potom počúvam daný album alebo skladbu do nemoty, ako keď som býval tínedžerom.


Meowlau x Val – Nevermind


Darkness Positive – Pre vás


Korben Dallas – Deti rýb


Tolstoys – Mirror Me


Boy Wonder – Jeseň 2015: Človek z planéty Zem


Rest & Dj Wich – Tlak


Gleb – BIG BOY FM


Kendrick Lamar – Mr. Morale & The Big Steppers


Arctic Monkeys – The Car


Berlin Manson – EP


Andrej Földi (redaktor)


Richard Müller – Čierna Labuť, Biela Vrana

Richard zreje ako víno a hoci jeho piesne už nemajú povestnú energiu a zapamätateľné  refrény ako kedysi, sú stále plné sily, odkazu a duševného dospievania.


Darkness Positive – Pre Vás

Na Slovensku sa robí aj kvalitný funk a indie. Dôkazom je formácia Darkness Positive a ich nový album Pre Vás, ktorý obsahuje všetko, čo hľadáte a niečo navyše iba pre vás.


Voľne Pohodení – Voľne Pohodení

Nečakaný album, ktorý v tele vyvolá zmiešané pocity a príjemne prekvapí a zahreje. Snáď sa kapela v nasledujúcich rokoch presadí viac a dodá rovnakú, ak nie ešte vyššiu kvalitu produkcie.


Korben Dallas – Deti Rýb

Na začiatku roka vyšiel album Deti Rýb. Sledovať progres kapely každým rokom je fascinujúce. Korben Dallas už dávno nie je underground slovenskej hudobnej scény, no aj tak im to svedčí.


Rammstein – Zeit

Nemecké legendy dali život ďalšiemu ťažkému kalibru. Piesne ako Zick Zack, Angst alebo Schwarz podčiarkujú silu albumu Zeit. Kapela ho odprezentovala aj koncertným turné a slovenskí diváci sa ich vystúpenia dočkajú už v budúcom roku v Trenčíne. Je sa na čo tešiť.


Jack White – Fear of the Dawn / Entering Heaven Alive

Jack White sa počas pandémie tvorivo vyšantil. Jeho dva albumy v roku 2022 patria medzi hudobné skvosty. Ten prvý, Fear of the Dawn, je tvrdší a surovejší. Entering Heaven Alive je pokojnejší, vyspelejší a oba dotvárajú osobnosť talentovaného hudobníka do dokonalosti.


The Black Keys – Dropout Boogie

Dokáže spraviť táto kapela niečo zle? Hoci kratší, no o to silnejší album. Polhodina poriadne kvalitného rocku, ktorý The Black Keys doručujú pravidelne. Pieseň Wild Child je jedna z ich najlepších vôbec.


Red Hot Chili Peppers – Unlimited Love

RHCP vydali v tomto roku dva albumy, no do zoznamu sa dostáva iba ten prvý. Návrat Fruscianteho na pozícii gitaristu dodal albumu povestné čaro funkrockovej formácie.  Piesní na ňom bolo požehnane a vybrať si svoju obľúbenú dokázal hádam aj najnáročnejší fanúšik.


Najlepšie koncertné udalosti v roku 2022

Slipknot, Bratislava

Prvýkrát sa na Slovensku objavila heavy metalová formácia Slipknot. Títo maskovaní páni ukázali, že do starého železa nepatria a zmesou starých aj nových peciek rozvírili Zimný Štadión v Bratislave.


Red Hot Chili Peppers, Bratislava

Hoci RHCP majú vrchol kariéry za sebou, samotný fakt, že sme sa dočkali ich vystúpenia prvýkrát  v histórii na Slovensku, stojí za spomenutie. Najväčšie hity a skvelá atmosféra na premiérovom ročníku festivalu Lovestream.


Sting, Bratislava / Košice

Tento pán nestarne. Na Slovensku sa objavuje pravidelne, tentokrát aj so svojim synom. Opäť prehliadka jeho najväčších hitov v bezchybnom podaní a v priateľskej atmosfére. Sting, vráť sa čoskoro na Slovensko!


Návrat festivalov

Dva roky sme sa museli zaobísť  bez festivalov alebo iba s ich okresanou formou. Rok 2022 priniesol návrat koncertov a festivalov ako sa patrí. Pohoda, Grape, Uprising či premiérový Lovestream sa vrátili v plnej sile a ukázali, že pandémia ich na kolená nepoložila. Rovnako netreba zabúdať na menšie lokálne festivaly a jarmoky, kde sa to umelcami a hudbou hemžilo. Verme, že rok 2023 bude hudobne ešte silnejší.


spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img