8.6 C
Slovakia
sobota, 25 mája, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyNa slovenskej scéne kvitnú diamantové kvety
spot_img

Na slovenskej scéne kvitnú diamantové kvety

_DSC5451 (1)

Prirovnávajú ich k Muse, Queenu aj U2. Neradi sa škatuľkujú, no Muse je ich skutočnou inšpiráciou. Na slovenskej scéne sú len krátko, formovať sa začali v roku 2014. Odvtedy sa členstvo v kapele obmenilo, ale aj ustálilo. „V Diamond Flowers odvtedy cítime hudobný progres,“ priznala štvorica Milan Olšiak, Tomáš Benco, Marek Kamocsai a Maxim Ramacsay v rozhovore pre musicpress. Diamond Flowers budú totiž v kategórii POP&ROCK už 25. novembra čeliť veľkému finále v súťaži Rocková maturita.

Kluby, aparatúra, doprava, reklama, zvukár, chýbajúci gitarista. Problémy, ktoré zaťažujú azda každú začínajúcu kapelu. Diamond Flowers si plne uvedomujú, čo so sebou nesie cesta za veľkými pódiami a davmi fanúšikov.

Hudba je ako diamant, brúsime ju v skúšobni

V skúšobni na bratislavských Nivách bolo cítiť chuť robiť kvalitnú hudbu. „Predstavte si, že by profesionálny hokejista trénoval len dvakrát týždenne dve hodiny, do NHL by sa asi nedostal. Platí to aj v našom prípade. Ak chceme hudbu robiť ako našu prácu, musíme do nej investovať veľmi veľa času,“ vysvetľuje Milan Olšiak, klávesák kapely. Hneď na to dodáva, že niektorí členovia kapely pracujú od skorého rána mimo hudobnej brandže, no v skúšobni sú aj tri razy týždenne. „Ja tým žijem. Snažím sa naočkovať aj ostatných. Bol by som nešťastný človek, keby som sa hudbe nevenoval,“ hovorí zakladateľ kapely a vášnivý milovník „Queenov“.

Diamond Flowers – When You Sing To Me

Hľadali speváka

Milan sa pred troma rokmi pokúšal zostaviť skupinu, no jeho vízia sa zhmotnila až neskôr. „Hľadali sme speváka, lebo pôvodný odišiel do zahraničia a po návrate už spievať nechcel. Na fanpage Diamond Flowers sme teda napísali inzerát,“ spomína na prelomové obdobie Milan. „Sám som si povedal, že už nebudem spievať len doma, ale chcem so spevom aj reálne niečo robiť,“ potvrdil jeho slová spevák kapely Tomáš Benco. Texty mu píše Marek, vyštudovaný chemik a zanietený basgitarista z Komárna. „Marek občas používa v textoch slová, ktoré sa bežne v angličtine nepoužívajú. Vtedy za ním zaskočený prídem a pýtam sa ho, prosím ťa, ako sa to číta?“ smeje sa. Dokáže však emočne precítiť slová, ktoré nie sú z jeho hlavy? „Áno, aj v hudbe, ktorú mám v playliste je to tak. Skôr si vypočujem pesničku, ktorá vo mne vytvorí pocit, ako keby to mala byť skladba technicky dokonale odspievaná. S tým sa aj stotožňujem. Do spevu dávam emóciu,“ priznal Tomáš, v speve charakteristický výrazným vokálom. Na prvý pohľad sú členovia kapely Diamond Flowers štýlovo úplne odlišní. Milan – zhovorčivý detailista v komponovaní, zadumaný chemik Marek, Tomáš – potenciálny miláčik dievčenského publika so silnými výškami a Maxim v zadnej časti pódia pripravený nekompromisne udať celej kapele rytmus a groove na bicích.

Diamond Flowers je o kontrastoch

Veselá štvorka hľadala správny názov pre kapelu dlho. Prvý pokus o meno skončil, podľa ich slov, menšou hádkou. Na ďalší deň padol pokus druhý. „Keď som o druhej v noci vymyslel názov, všetci už spali. Bývalý gitarista veľmi tlačil, aby sme mali v názve „flowers“, ale tak sa už jedna kapela volá. Jednoslovný názov neprešiel,“ spomína si Marek, veľký fanúšik Pink Floyd. „Cestou na skúšku som počúval Shine on Your Crazy Diamond od Pink Floyd. Tiež si vzali názov od dvoch muzikantov, tak som vyňal z názvu diamond a spojili sme ho s flowers,“ pokračuje Marek a Milan ho vzápätí doplní: „Podľa mňa Diamond Flowers presne vystihuje to, čo chceme robiť. Milujem v hudbe kontrast, preto aj Queen a klasická hudba. Nemám rád dnešný pop, tam kontrast nenachádzam.“

Diamantové kvety sú metaforou na hudbu, akú chcú chalani tvoriť. Obraz v kvetoch a diamantoch vysvetľujú ako spojenie jemných kvetov a tvrdého nerastu. „Diamant je síce priehľadný, ale keď cezeň prejde svetlo, hýri farbami,“ vysvetľuje klávesák.

Skladieb by bolo aj na album, vatu nechcú

Zopár pesničiek si ponechali členovia Diamond Flowers aj z predošlých projektov. Singel When you sing to me je jedna z prvých ranných vecí kapely a v týchto dňoch na svoj Youtube kanál zavesili skladbu Sky. „Je to lyricky začínajúca pieseň, ktorá sa po prvej minúte rozbehne do rytmicky výraznej slohy a energického refrénu,“ informuje Milan, a zároveň sa aj s ostatnými členmi zhodne, že všetky skladby z repertoára má každý z nich rád. Bolo by ich dosť už aj na album, no zatiaľ nad ním neuvažovali. „Vatu nechceme. Skôr nám ide o to, aby bol album koncepčne príbuzný, aby sa nestalo, že jedna znie britpopovo a druhá hardrockovo a tretia úplne inak,“ hovorí Marek presvedčený, že album má znieť kompaktne a kvalitne. Práve nahranie albumu je v Rockovej maturite víťaznou cenou. Účasť berú Diamond Flowers ako ďalší z hudobných progresov. Musicpress robil rozhovor s chalanmi priamo v skúšobni, kde bolo vidieť, že prípravu berú naozaj zodpovedne a na rockové finále sa už veľmi tešia. Ďakujeme za rozhovor!

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img