8.6 C
Slovakia
utorok, 9 júla, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyOceňované duo Adam Plachetka a Kateřina Kněžíková s Dvořákovou Košeľou
spot_img

Oceňované duo Adam Plachetka a Kateřina Kněžíková s Dvořákovou Košeľou

Známy operný manželský pár predstaví v Slovenskej filharmónii vokálno-inštrumentálne spracovanie Erbenových balád.

Objavuje sa v televíznych reláciách a jeho hlas počuť na najrešpektovanejších operných scénach. Vďaka sympatickému, šarmantnému vystupovaniu popularizuje operu laickému publiku a jeho vokálne schopnosti obdivuje aj prísne divácke auditórium Viedenskej štátnej opery, kde Adam Plachetka pôsobí ako sólista.

Jeho manželkou je operná diva, sopranistka Kateřina Kněžíková a ich partnerský život presahuje do podnetnej umeleckej spolupráce. Presvedčiť sa o tom budete môcť už dnes a zajtra večer v bratislavskej Redute.  Spolu s nimi vystúpi aj slovenský tenorista Ľudovít Ludha a to za sprievodu Slovenskej filharmónie a Slovenského filharmonického zboru. Pod taktovkou Rastislava Štúra predstavia Kantátu pre sóla, zbor a orchester, op. 69 Svatební košile od Antonína Dvořáka

Slávny český skladateľ skomponoval toto dielo na motív zbierky Kytice básnika Karla Jaromíra Erbena. Obaja vo svojej tvorbe nachádzali inšpiráciu v dobách svojich predkov. Erben ju nachádzal v ľudovej slovesnosti a balady boli pre neho vhodným formátom, ktorým zachytil príbehy predávané z generácie na generáciu.

Dvořák túto tradíciu prezentoval vo svete aj prostredníctvom umeleckej zákazky od anglického vydavateľa Alfreda Littlerona, keď siahol po Erbenových baladách. Zaujala ho na nich dramatickosť a mravné poučenie, zároveň v nich vycítil farbistý svet, ktorý premenil do pestrej inštrumentálnej palety a skombinoval ju s vokálnym umením.

Antonín Dvořák – Svatební košile Předehra

https://www.youtube.com/watch?v=v9KJ6iBAbZ0

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img