8.6 C
Slovakia
sobota, 18 mája, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyOperná či metalová diva? Tarja ukáže svoje dve tváre aj v Bratislave
spot_img

Operná či metalová diva? Tarja ukáže svoje dve tváre aj v Bratislave

tarja_back_1120_01

Rozpad úspešného, no boľavého vzťahu medzi skupinou Nightwish a speváčkou Tarjou ukončil emotívny list. Podpísali sa pod neho Tuomas, Emppu, Jukka, Marco. Obe strany si tak išli svojou cestou. Nightwish pokračovali v nekončiacich svetových turné, zlomená Tarja si musela dať na istý čas prestávku. Avšak vrátila sa silnejšia než kedykoľvek predtým. Jej sólová dráha je toho dôkazom.

Začínala ako operná speváčka, ale čoraz viac ju to tiahlo do metalového prostredia. Jej školený hlas si zrazu všimlo čoraz viac muzikantov. Škandinávske rockové aj metalové podhubie je totiž ovplyvnené vážnou hudbou, najmä Jeanom Sibeliusom, ktorý je považovaný za tvorcu národnej hudby. A tvorbu mnohých fínskych metalových kapiel možno považovať za symfonickú suitu.

Tarju Turnen angažovali Nightwish, ihneď po prvom albume Oceanborn sa im otvorili dvere po celom svete a Tarjina tvár sa začala objavovať na titulkoch hudobných magazínoch i lifestyloch. Určite k tomu prispela aj účasť na Eurovision Song Concest v roku 2000, ktorú síce Nightwish nevyhrali, ale skončili na peknom striebornom mieste. Nasledovný tretí album Wishmaster sa stal veľkým hitom a kapelu prijal aj svet mainstremu.  Tarja sa už vtedy nespoliehala iba na svoj vzhľad, ale rozhodla sa svoj spevácky talent ešte ďalej rozvíjať. Prihlásila sa na štúdia do Nemecka a po istom čase aj do Argentíny. Medzitým nezhody medzi Tarjou a zvyškom kapely prešli do vzájomného odcudzenia. Navonok síce pôsobili ako zomknutá partia, ale vnútri sa objavila diera, ktorú už nemohol nikto zaplátať. 

Fínski hudobníci úzkostlivo prežívajú svoju tvorbu a sú hákliví na vlastné postoje a vzťah k fanúšikom. V tomto sa Tarja som zvyškom kapely nezhodla. Prišlo prirodzené odlúčenie a následne aj lúčenie. To sa udialo v roku 2005 po koncerte v Helsinkách, ktoré je inak zaraďované k najlepším živým vystúpeniam kapely Nightwish. Zlomená Tarja si dopriala krátky odpočinok a po dvoch rokoch intenzívneho vokálneho štúdia a komponovania, vznikol prvý sólový album My Winter Storm s ústredným singlom I walk Alone. Odvtedy už nie je vôbec podstatné, že ju s Nightwish vyhodili. Tarja sa konečne stala slobodnou umelkyňou, ktorá si navyše môže dovoliť aj taký umelecky náročný projekt ako Ave Maria – En Plein Air, na ktorom naspievala dvanásť rôznych verzií skladby Franza Schuberta, a nikto ju v tom nebude limitovať.

Tarja Turunen – Ave Maria

Na novom albume The Shadow Self sa opäť ukázala v rockovej polohe, ktorú posunula aj do intímnejšej roviny. Vedľa seba tak koexistujú rockové vypaľovačky i folkové balady. Tarja prichádza s albumom na svetové turné, počas ktorého sa zastaví aj v Košiciach (2.12 – Angels Aréna) a v Bratislava (7. 12 – Majestic Music Club).

Tarja – Innocence

spot_img
Predchádzajúci článok
Ďalší článok
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img