8.6 C
Slovakia
piatok, 24 mája, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyPríbuzná pestrosť v trojici – Cult of Luna, Brutus, A.A. Williams v...
spot_img

Príbuzná pestrosť v trojici – Cult of Luna, Brutus, A.A. Williams v pražskom Paláci Akropolis

autor: Radoslav Lakoštík

Už túto sobotu sa po boku mocných metalových severanov Cult of Luna predstaví v pražskom Paláci Akropolis dvojica čoraz väčších mien so silným ženským vokálom. Rock/metalové trio Brutus a britská ambient/popová interpretka A.A. Williams.

Cult of Luna predstavujú európsku vetvu atmosférickej metalovej hudby, ktorá sa v nultých rokoch transformovala do toho, čo sa zvykne označovať ako post-metal. V podobnej kolónke nájdeme skupiny ako Neurosis, Amenra, Isis či Mono avšak napriek tomu každá z nich má na scéne svoje osobité postavenie a poetiku. Cult of Luna nikdy neupustili od svojich hardcore – punkových koreňov, no svoj zvuk zveľaďujú každou novou nahrávkou.

Po pozoruhodnom a dobre prijatom albume Mariner, ktorý vytvorili spoločne s Julie Christmas v súčasnosti Cult of Luna promuje na európskom turné album Dawn To Fear. Ten prináša opäť zvukovo ale aj kompozične kultivovaný obsah, ktorý sa poslucháčovi nehodlá otvoriť na prvý posluch. Samostatným dielom v ich celostnej tvorbe je aj špecifické koncipovanie živých vystúpení. Intenzívna svetelná stena je pre Cult of Luna charakteristickým znakom. O tom sa mali možnosť presvedčiť aj návštevníci tohtoročného festivalu Brutal Assault, kde Cult of Luna patrili k jedným z ťahákov.

Medzi žiarivé objavy tohto roka patrí belgické trio Brutus. To naopak vsádza na spontánnu civilnosť .Nežná brutalita, prirodzená chytľavosť neuveriteľný hlasový fond pútajú pozornosť hlavne na bubeníčku a speváčku  jednom: Stefanie Mannaerts. Na spoločnom turné tvoria popri Cult of Luna zaujímavý melodický protipól. Brutus majú v roku 2019 aktuálny album Nest, ktorý sa v najrôznejších rebríčkoch uplynulého roka vyskytuje na najvyšších priečkach.

Nemenej zaujímavým bude aj vystúpenie A.A. Williams spolu s kapelou. Predstaví nám snový, zádumčivý pop na pomedzí ambientu a zvukomalebného rozvláčneho pesničkárstva. A.A. Williams na seba nechala ako speváčka a multiinštrumentalistka upozorniť kolaboráciou s japonským Mono pri príležitosti ich dvadsiateho výročia existencie. Mimo iného sa na svojom zatiaľ jedinom debutovom albume zaujímavým spôsobom rozhodla popasovala s ikonickou piesňou Dolly Patron Jolene, ktorá dostala v jej podaní úplne odlišný výraz.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img