8.6 C
Slovakia
piatok, 24 mája, 2024
spot_img
ÚvodReportyRock čo rock stále výborní Scorpions
spot_img

Rock čo rock stále výborní Scorpions

Scorpions
Scorpions

Pred pár dňami si aj Slováci mali možnosť pochutiť na prvotriednom, dekádami preskúšanom poctivom hard rocku. Scorpions sú svetovou hudbou, ktorá ale nepochádza až z tak veľkej diaľky. Od ich rodnej krajiny nás delí iba Česko. Scorpions sú totiž Nemci, ktorých hudba sa ale dá uplatniť na celý svet. Od začiatku totiž neznejú lokálne – znejú tak, že ich tóny a posolstvo pochopí úplne každý. Možno preto sú už dlho jednou z najikonickejších kapiel v žánri.

Dnes je klasický hard rock nahradený jeho modernejšími alternatívami – jeho klasická podoba je dnes už nedosiahnuteľná a aj kvôli tomu sú Scorpions stále hrajúcim klenotom. Veď spolu hrajú už pol storočia. Ako teda vyzeral koncert starých dobrých bardov z Hannoveru?

Scorpions šli na istotu a zaobišli sa bez predkapely. Koniec koncov, pódium bolo prispôsobené presne ich show a požiadavkám. Kapela na seba nechala publikum chvíľu čakať. Tento krok klasicky vyburcoval napätie v inak veľmi zaujímavo zloženom obecenstve. Štadión bol takmer vypredaný – málokde ste mohli vidieť prázdne miesto. Ľudia sa ale príliš netlačili a každý mal svoj komfort. Prítomný bol každý – od rodín s deťmi, cez starších pamätníkov až po mladú generáciu, uznávajúcu nadčasovú hudbu.

Po chvíli čakania sa s energickými ováciami publika na pódium privalili Scorpions, na ktorých sa roky vôbec nepodpísali. Stále oblečení v prívetivej rebélii a dravosti odohrali skladby z najnovšieho albumu Return To Forever z roku 2015 – kapela, ktorá hrá takto dlho si vždy rada zahrá svoju najčerstvejšiu tvorbu. 4 roky síce veľmi čerstvo neznejú, no keď hráte už 50, zmena od hrania hitov vám príde vhod vždy. Asi v tom nie som sám, no všimol som si, že na väčšine koncertov hrajú zaujímavú inštrumentálnu skladbu Coast To Coast z 80tych rokov.

Nedá sa povedať, že by bola hitom, no v ich setliste sa objavuje takmer stále. Je akýmsi intermezzom medzi dvomi polovicami koncertu. Je rozvláčna, monotónna, no zvláštnym spôsobom silná a hlboká. Nemci samozrejme publiku dopriali ich najväčšie hity, ako Still Lovin´ You, Rock You Like A Hurricane, Winds of Change a ďalšie. No okrem nich hrali aj menej známe skladby vybrané z celej svojej pestrej diskografie.

Pre mnohých bolo prekvapením za bicími vidieť bubeníka Motorhead – Mikkey Dee, ktorý so Scorpions hraje od roku 2016. Pódium malo k sebe pristavené asi 15 metrové mólo smerujúce k stredu štadióna. Často sa po ňom prechádzali sólujúci gitaristi a uprostred koncertu na ňom v improvizovanej zostave aj nejaké tie skladby odohrala celá kapela. Komorné chvíle v obklopení tisícok fanúšikov. Paradox? Áno, ale fungoval.

Na plátne sa taktiež diali veľké veci. Doslova veľké – vizuálne efekty bolo dobre vidieť aj z najvzdialenejších miest. Na nemeckú precíznosť a dbanie na detail sme sa mohli spoľahnúť. Rudolf Schenker – tvorca väčšiny hudby kapely pre pár skladieb pretvoril svoju gitaru na motorku. Na gitare pripevnený masívny výfuk zahaľoval pódium do tajomnej rockovej hmly – 80te roky ako vyšité.

Presne tak – návrat do dôb minulých, s hudbou, ktorá je nadčasová. Bolo úžasné vidieť všetky vekové kategórie spievať spolu refrény skladieb, ktoré všetci poznáme. Nevieme, ako dlho budú Scorpions ešte hudobne aktívni, no povráva sa, že v ďalšom roku chystajú nový album. My sme im vďačný za skvelý koncert odohraní v Bratislave a dúfame, že sa sem v blízkom čase ešte vrátia.

autor: Patrik Šedo: fotografie: Stana Topolska; interpret: Scorpions; 20.11.2020; Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratislava

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img