8.6 C
Slovakia
sobota, 28 januára, 2023
spot_img
HomeReportyRock čo rock stále výborní Scorpions

Rock čo rock stále výborní Scorpions

spot_img
Scorpions
Scorpions

Pred pár dňami si aj Slováci mali možnosť pochutiť na prvotriednom, dekádami preskúšanom poctivom hard rocku. Scorpions sú svetovou hudbou, ktorá ale nepochádza až z tak veľkej diaľky. Od ich rodnej krajiny nás delí iba Česko. Scorpions sú totiž Nemci, ktorých hudba sa ale dá uplatniť na celý svet. Od začiatku totiž neznejú lokálne – znejú tak, že ich tóny a posolstvo pochopí úplne každý. Možno preto sú už dlho jednou z najikonickejších kapiel v žánri.

Dnes je klasický hard rock nahradený jeho modernejšími alternatívami – jeho klasická podoba je dnes už nedosiahnuteľná a aj kvôli tomu sú Scorpions stále hrajúcim klenotom. Veď spolu hrajú už pol storočia. Ako teda vyzeral koncert starých dobrých bardov z Hannoveru?

Scorpions šli na istotu a zaobišli sa bez predkapely. Koniec koncov, pódium bolo prispôsobené presne ich show a požiadavkám. Kapela na seba nechala publikum chvíľu čakať. Tento krok klasicky vyburcoval napätie v inak veľmi zaujímavo zloženom obecenstve. Štadión bol takmer vypredaný – málokde ste mohli vidieť prázdne miesto. Ľudia sa ale príliš netlačili a každý mal svoj komfort. Prítomný bol každý – od rodín s deťmi, cez starších pamätníkov až po mladú generáciu, uznávajúcu nadčasovú hudbu.

Po chvíli čakania sa s energickými ováciami publika na pódium privalili Scorpions, na ktorých sa roky vôbec nepodpísali. Stále oblečení v prívetivej rebélii a dravosti odohrali skladby z najnovšieho albumu Return To Forever z roku 2015 – kapela, ktorá hrá takto dlho si vždy rada zahrá svoju najčerstvejšiu tvorbu. 4 roky síce veľmi čerstvo neznejú, no keď hráte už 50, zmena od hrania hitov vám príde vhod vždy. Asi v tom nie som sám, no všimol som si, že na väčšine koncertov hrajú zaujímavú inštrumentálnu skladbu Coast To Coast z 80tych rokov.

Nedá sa povedať, že by bola hitom, no v ich setliste sa objavuje takmer stále. Je akýmsi intermezzom medzi dvomi polovicami koncertu. Je rozvláčna, monotónna, no zvláštnym spôsobom silná a hlboká. Nemci samozrejme publiku dopriali ich najväčšie hity, ako Still Lovin´ You, Rock You Like A Hurricane, Winds of Change a ďalšie. No okrem nich hrali aj menej známe skladby vybrané z celej svojej pestrej diskografie.

Pre mnohých bolo prekvapením za bicími vidieť bubeníka Motorhead – Mikkey Dee, ktorý so Scorpions hraje od roku 2016. Pódium malo k sebe pristavené asi 15 metrové mólo smerujúce k stredu štadióna. Často sa po ňom prechádzali sólujúci gitaristi a uprostred koncertu na ňom v improvizovanej zostave aj nejaké tie skladby odohrala celá kapela. Komorné chvíle v obklopení tisícok fanúšikov. Paradox? Áno, ale fungoval.

Na plátne sa taktiež diali veľké veci. Doslova veľké – vizuálne efekty bolo dobre vidieť aj z najvzdialenejších miest. Na nemeckú precíznosť a dbanie na detail sme sa mohli spoľahnúť. Rudolf Schenker – tvorca väčšiny hudby kapely pre pár skladieb pretvoril svoju gitaru na motorku. Na gitare pripevnený masívny výfuk zahaľoval pódium do tajomnej rockovej hmly – 80te roky ako vyšité.

Presne tak – návrat do dôb minulých, s hudbou, ktorá je nadčasová. Bolo úžasné vidieť všetky vekové kategórie spievať spolu refrény skladieb, ktoré všetci poznáme. Nevieme, ako dlho budú Scorpions ešte hudobne aktívni, no povráva sa, že v ďalšom roku chystajú nový album. My sme im vďačný za skvelý koncert odohraní v Bratislave a dúfame, že sa sem v blízkom čase ešte vrátia.

autor: Patrik Šedo: fotografie: Stana Topolska; interpret: Scorpions; 20.11.2020; Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratislava

spot_img
spot_img

Podcasty podporuje Hudobný fond

spot_img

Podcasty podporuje Fond na podporu umenia

spot_img

Podcasty podporuje Bratislavský samosprávny kraj

spot_img
spot_img
spot_img