8.6 C
Slovakia
utorok, 25 júna, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyProminentný chlapčenský zbor z Chapel Royal po rokoch opäť nahráva
spot_img

Prominentný chlapčenský zbor z Chapel Royal po rokoch opäť nahráva

Významný chlapčenský zbor The Choir of HM Chapel Royal vydáva po dlhých dvadsiatich rokoch štúdiovú nahrávku.

Dejiny chlapčenských zborov sú zakorenené v dejinách cirkevnej hudby. Každá väčšia katedrála mala svoj zbor zložený z chlapcov pred mutáciou. Chlapčenské zbory predchádzali aj pod svetskú správu – či už šľachtičnú, alebo pod rôzne meštianske spevácke spolky.

Pre väčšinu chlapcov to bola príprava na profesiu spevák. V zbore začínali skladatelia ako Joseph Haydn či Johann Sebastian Bach, z populárnej hudby napríklad Bill Joel, Neil Diamond, ale aj John Lennon, ktorý spieval v liverpoolskom cirkevnom zbore St. Peter´s Church.

Zborové umenie má veľkú tradíciu u baptistickej cirkvi v USA aj v protestantských odnožiach vo Veľkej Británii – Anglicku. V britskom grófstve Surrey pôsobí už päťsto rokov tradičné spevácke teleso The Choir of HM Chapel Royal. Dnes v ňom pôsobí šesť profesionálnych spevákov a osemnásť chlapcov. Sú rezidentným súborom katedrály a ich hlavnou úlohou je sprevádzať na bohoslužbách. Okrem toho vystupujú aj na rôznych koncertoch pre širokú verejnosť.

Thomas Tallis – Hear the Voice and Prayer

Po dlhých dvadsiatich rokoch sa rozhodli vydať profilový album. Zamerajú sa na významnú osobnosť zo svojej histórie – skladateľa Thomasa Tallisa. Jeho dominancia v renesančnom období ovplyvňovala aj rozkvet katedrály Chapel Royal.

Kompozície, ktoré vyjdú na nahrávke Gentleman of the Chapel Royal, boli vo svojej dobe zložené pre tento cirkevný zbor. Vyjde na vianočný trh tohto roku.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img