8.6 C
Slovakia
pondelok, 15 apríla, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyŠesť dôležitých momentov zo života Mariky Gombitovej
spot_img

Šesť dôležitých momentov zo života Mariky Gombitovej

Meky a Marika 08-16

Jedna z najlepších a najvýznamnejších slovenských speváčok Marika Gombitová dnes oslavuje 60. narodeniny. Poďme si pripomenúť šesť najdôležitejších momentov z jej života:

01 – Ponuka od Janka Lehotského: Marike Gombitovej dvorili viacerí kapelníci, ktorí sa ju snažili zlanáriť do svojej kapely. Sympatická speváčka so sýtym prejavom a zaujímavou farbou hlasu nakoniec súhlasila s Lehotského ponukou a presťahovala sa z východného Slovenska do Bratislavy.

02 – Modus: Traduje sa, že prvé vystúpenia Modusu boli poznačené nezáujmom. V tej dobe ešte stále fičali prerábky zahraničných hitov, no bolo iba otázkou času, kedy sa silná konštelácia osobností, výrazné aranžmány a vokály presadia. Gombitová sa postupne presadzovala z pozície sprievodnej vokalistky na sólistku.

03 – Pieseň Úsmev: V roku 1977 s ňou Modus získali zlatú Bratislavskú lýru v autorskej súťaži. Tento obrovský hit autorskej dvojici Janka Lehotského (hudba) a Kamila Peteraja (text) sa dodnes hráva pri tých najrozličnejších príležitostiach (stužkové, svadby, diskotéky…) a nestratil na svojom pôvabe a optimizme.

Modus – Úsmev

04 – Muzikál Neberte nám princeznú: Ako to už býva v prípade veľkých speváckych osobností, sólová dráha Mariky Gomgitovej bola iba otázkou času. Popri Moduse začala hosťovať aj na albumoch iných interpretov, spomenúť môžeme napríklad platňu On a Ona, ktorá vznikla v kooperácii s Mariánom Vargom. Sólový Gomgitovej debut Dievča do dažďa obsahoval hit Vyznanie. Ten sa stal v jej neskorších pochmúrnych časoch smutnou výpoveďou jednej generácie. Marika Gombitová sa vryla do pamäti aj vďaka účinkovaniu v dvoch televíznych muzikáloch: Smoliari a Neberte nám princeznú. Dievčenský výzor a nespútané správanie ju priamo predurčovali na postavu sídliskovej princeznej Katky. Medzigeneračný muzikál rozpráva o strete medzi svetom detí a dospelých a tých, ktorí nechcú zabudnúť na detské hry a úprimnosť.

Neberte nám Princeznú – Dvaja

05 – Nehoda a ústranie: Havária medzi Brnom a Bratislavou dostal Mariku Gombitovú na vozík. Hoci si prvotne speváčka nevedela predstaviť, ako bude môcť pokračovať v speváckej kariére, fanúšikovia a jej podporovatelia a spolupracovníci ju presviedčali, že to pôjde. Album Slnečný kalendár bol veľkolepým návratom na scénu. Marika síce nemohla chodiť, ale jej vystúpenia zrazu nadobudli intímnejší charakter. Koncert na Bratislavskej lýre, kde zazneli piesne Prstienky z trávy a Tajomstvo hier ukázal, že Marika je naozaj späť. Marika Gombitová pokračovala v speváckej kariére, nahrávala albumy, vystupovala, no slovenská hudba začala v 90. rokoch ustupovať z éterov súkromných rádií. K tomu aj skepsa z vyvrátenia nádejí, že by mohla ešte niekedy chodiť a čoraz väčšia izolácia zapríčinili, že Marika sa začala schovávať pred verejnosťou i pred svojimi najbližšími.

06 – Návrat: Fanúšikovia však na ňu nikdy nezabudli a spoločne s radosťou z hudby ju nakoniec presvedčili, aby navždy nezamkla kľúč nad svojou kariéru. Po rokoch ústrania sa Marika opäť vracia na hudobnú scénu. Dôkazom bolo nielen vystúpenie v jednej komerčnej televízii a nová pieseň Ten príbeh za náš sen stál, ale predovšetkým oznámenie o účasti na koncertnom turné Miroslava Žbirku Road To Abbey Road (začiatok od 16. septembra v Prahe) a vlastný narodeninový galakoncert Marika Gombitová a priatelia, ktorý sa uskutoční 12. októbra na bratislavskom Zimnom štadióne Ondreja Nepelu.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img