8.6 C
Slovakia
sobota, 20 apríla, 2024
spot_img
ÚvodNovinkySte pri speve nesmelý? Bobby McFerrin vás zbaví tejto trémy
spot_img

Ste pri speve nesmelý? Bobby McFerrin vás zbaví tejto trémy

Radosť z hudby, ktorú šíri je rovnako nákazlivá ako jeho dobrá nálada. Presvedčíte sa o tom na koncertoch amerického speváka Bobby McFerrina, ktorý odohrá v Českej republike dva koncerty.

Pre niekoho je najlepším hudobným nástrojom gitara, či klavír a pre desaťnásobného držiteľa ocenenia Grammy Bobby McFerrina je najdokonalejším inštrumentom ľudský hlas. Vie s ním robiť veľké veci a preniesť ním celý koncert do spontánneho a zábavného improvizovania. Do svojej šou zapája publikum, ktoré necháva nielen nazrieť do svojej bohatej kariéry lemovanej samými úspechmi, ale aj sprevádzať jeho výnimočný vokál.

Príjemný rozprávač a skvelý spevák. McFerrin dokáže ukolísať a upokojiť, následne nabrať vysoké tempo a jeho dvojhodinové koncerty vďaka pestrej dramaturgie ubehnú ako voda. S novým projektom Gimme 5 odohrá v Českej republike dva koncerty – 30. apríla v pražskom Karlíne a 2. mája v brnenskej Hale Vodova.

McFerrin so sebou prinesie vokálne kvarteto (Judi Vinar, Rhiannon, Joey Blake, David Worm), ktoré bude sprevádzať jeho jedinečný hlas na spôsob acapella. Dvaja speváci a dve speváčky patria k McFerrinovým dlhoročným spolupracovníkom, ktorí ho sprevádzali už v projekte Voicestra z osemdesiatych rokov.

Pre speváka je typické, že nepotrebuje mať pri interpretácii hudobný text, ale postačia mu slová a ich zvukomalebnosť. Hlasivkami vie zaplniť celý priestor až vytvorí ilúziu, že naokolo divákov je celý ansámbel. V jeho alikvótnom speve sa prelína melodická aj harmonická zložka sprevádzaná rytmikou robenou ústami, rukami a celým telom.

Dramaturgia koncertu bude pozostávať zo známych jazzových štandardov aj popových melódií, ale nikdy dopredu sa nevie odhadnúť, kam to bude „Mr. Voice“ smerovať. Isté však je, že si všetci schuti zaspievajú. Bobby McFerrin svoje publikum nabáda, aby sa aktívne zapájali do jeho programu. Vzniká tak neopakovateľné a spontánne dielo, na ktorom sa podieľa celé publikum.

Bobby McFerrin – Live Improvisation at The Kennedy Centre live 2012

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img