8.6 C
Slovakia
utorok, 18 júna, 2024
spot_img
ÚvodReportyHudba skupiny Metallica symfonicky
spot_img

Hudba skupiny Metallica symfonicky

Autor: Martin Saksa; Interpreti: Scream Inc.; 23.03.2019; Majestic Music Club; Bratislava

Pod týmto názvom sa skrýva koncert jednej z najlepších Metallica Tribute skupín – Scream Inc. spolu so symfonickým orchestrom. Ide o jedinečnú show, ktorej jednou zo zastávok európskeho turné bol aj bratislavský Majestic Music Club.

Tento rok tomu bude presne 20 rokov, čo vyšlo album S&M, ktorý fanúšikovia poznajú aj pod zľudovelým názvom ako Symfonická Metallica. V apríli roku 1999 nahral americký dirigent Michael Kamen a symfonický orchester zo San Francisca spolu s Metallicou jedinečný koncert pre mnohotisícové publikum rozdelený do dvoch večerov. Koncert bol zaznamenaný na DVD, ktoré sa stalo v predajnosti multiplatinovým a medzi fanúšikmi sa stal priam kultovým.

Bol zároveň aj akousi náplasťou po nie práve vydarených štúdiových albumoch Load (1996) a ReLoad (1997), ale aj poslednou nahrávkou skupiny s niekdajším basgitaristom Jasonom Newsted-om. Za skladbu The Call of Ktulu z tohto albumu získala kapela a známy dirigent aj cenu Grammy.

Metallica však tento výnimočný koncert nikdy nezopakovala a zdá sa, že už ani nezopakuje. Preto niet lepšej príležitosti ako si pripomenúť toto výročie aspoň v spoločnosti jednej z najlepších Metallica tribute kapiel na svete – Scream Inc. Títo mladíci z Ukrajiny sa môžu pochváliť úspešným turné po celej Európe a zvlášť veľkým koncert na moskovskom Kremeľskom námestí pred 6 tisícovým publikom. A údajne ich chváli aj samotný James Hetfield.

Našinec odchovaný predovšetkým na slovenskej najznámejšej Metallica cover skupine – Intrepid je na takéto tribute koncerty možno zvyknutý, ale so symfonickým orchestrom je to predsa len oveľa výnimočnejšie. Navyše na Scream Inc. bolo poznať nesporne vysokú kvalitu reprodukcie jednotlivých skladieb, ako inštrumentálnu, tak aj vokálnu.

Symfonický orchester (18 členný aj s dirigentkou, ak som dobre počítal) dodal koncertu viac než len rockovú atmosféru a bol to jeden z mála koncertov, kedy sa v MMC zaplnili najmä miesta na sedenie. Show trvala hodinu a trištvrte a odzneli v podstate všetky zásadné hity skupiny. Samozrejme vybrané boli len tie, ktoré sú aj na albume S&M. Úvod koncertu patril už spomínanej, otváracej The Call of Ktulu.

Metallica – The Call of Ktulu Live Berkeley 1999

Po nej nasledovala nesmrteľná skladba Master of Puppets, ktorá zakaždým nakopne aj posledných stoikov. Potešilo zaradenie aj menej hrávanej No Leaf Clover. Záver koncertu, už bez pričinenia orchestra, obstarali Seek & Destroy a cover cover (v podstate) tradičnej skladby Whiskey in the Jar. Koncert sa vyznačoval vynikajúcim ozvučením, i keď gitary občas orchester prehlušili, ale ako celok celá show pôsobila veľmi impozantne a vzrušujúco.

Trochu zvláštne pôsobil tradičný hraný odchod z pódia a následný návrat skupiny za potlesku pred prídavkami, keďže celý orchester zostal a aj to v podstate len kvôli poďakovaniu publiku. Bola to však výnimočná show, ktorá určite potešila každého pravoverného fanúšika tejto americkej metalovej legendy. A pre niektorých zároveň výborným predkrmom na augustové koncerty v Prahe, resp. vo Viedni, tento krát pravej skupiny Metallica.

 

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img