8.6 C
Slovakia
piatok, 19 júla, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyŠtyri živly zachytené v čase – Oskar Török Sextet chcú ašpirovať na...
spot_img

Štyri živly zachytené v čase – Oskar Török Sextet chcú ašpirovať na najlepší jazzový album

S potešením oznamujeme vydanie mimoriadneho debutového albumu slovenského trubkára a improvizátora Oskara Töröka so svojim sextetom. Album, ktorý vyšiel 19. júna pod hlavičkou vydavateľstva Hlava XXII a mohol byť vďaka Slovenskému inštitútu v Jeruzaleme pokrstený a prezentovaný na prestížnom Jeruzalem Jazz Feste.

Po mnohých rokoch koncertovania a improvizácií sa Oskar Török dočkal svojho prvého autorského albumu. Tento projekt vznikol tak trochu z náhod a šťastných okolností. Výrazne k tomu prispel Nikolaj Nikitin, ktorý ponúkol vydanie albumu v jeho vydavateľstve Hlava XXII.

K vytvoreniu sexteta došlo spontánne po koncerte v Liptovskom Mikuláši, kde mal pôvodne Oskar vystúpiť s Lenkou Dusilovou. Napokon sa predstavil s Jurajom Griglákom (basgitara, kontrabas), Ľubošom Šrámekom (klavír), Nikolajom Nikitinom (basklarinet, klariánet, soprán saxofón, tenor saxofón), Simonou Hulejovou (vokál), Matheusom Jardimom (bicie nástroje). Spokojnosť s touto zostavou viedla k jej zachovaniu aj pri štúdiovej nahrávke.

Album je plný živelných improvizácií a autorských melódií, pričom každá skladba má svoj vlastný príbeh a energiu. Hlavnou témou albumu sú elementárne živly, čo Török pre magazín Harmonie opísal slovami: „Vzniklo to kvôli povahe nahraných jam sessions, ktoré vyšli tak dobre, že sa dal na nich postaviť celý album. V mysli prichádzali predstavy ohňa, zeme, vzduchu alebo vody.“ Na albume nájdete aj skladby s osobnými venovaniami a vtipné situačné asociácie, ako napríklad skladbu „Ľuboško“ venovanú Ľubošovi Šrámekovi alebo „Bobo“ pomenovanú podľa spontánnej reakcie Oskarových detí. Túto hravosť podčiarkuje aj cover albumu, na ktorom sa podieľali Igor MinárikDiana Stern.

Krst albumu na svetoznámom festivale

Törökov sextet prijal pozvanie na Jeruzalem Jazz Fest od známeho izraelského trubkára Avishai Cohena. Na festivale vystúpili v zostave Oskar Török, Nikolaj Nikitin, Simona Hulejová, Dan Benedikt a izraelský kontrabasista Gilad Ephrat, ktorý im priamo na festivale pokrstil nový album. Išlo o historicky prvú účasť na tomto prestížnom podujatí, vďaka čomu sa otvorili dvere aj pre ďalších slovenských interpretov.

Hoci vystupovanie v Izraeli mnohí vnímajú problematicky, v týchto náročných časoch je pre Izraelčanov nemierne dôležitý kontakt s okolitým svetom.

Viac sa k  tomu vyjadril Jakub Urik riaditeľ Slovenského inštitútu v Jeruzaleme: „Pozícia Izraela vo svete je kvôli vojne veľmi negatívna, bohužiaľ, trpí tým aj kultúrne prostredie v krajine. O to viac si vážia ochotu zahraničných umelcov prísť a odprezentovať svoje umenie. Je to pre nich obrovská morálna podpora a veľmi si to vážia. Viac ako stopäťdesiat slovenských umelkýň a umelcov za necelé tri roky sa predstavilo v Izraeli. Vo všetkých etablovaných kultúrnych inštitúciách v krajine. To myslím hovorí všetko o tom aký záujem má Izrael o slovenskú kultúru. Spoločnosť je tu veľmi traumatizovaná a dopyt po kultúre sa v krajine znásobil. Slovenský inštitút dôkladne zvažuje každú jednu aktivitu, ako aj fyzickú prítomnosť umelcov, tak aby to bolo v súlade s bezpečnostnými kritériami krajiny. Snažíme sa robiť aktivity a projekty tak, aby boli takisto v súlade s oficiálnou pozíciou Slovenska. Preto pracujeme aj s palestínskou komunitou v Izraeli.“

Album Oskar Török Sextet vyšiel 19. júna 2024 vo vydavateľstve Hlava XXII.

Tento projekt bol podporený z verejných zdrojov poskytnutých Fondom na podporu umenia. Vyšiel s finančnou podporou SOZA.


Oskar Török Sextet Tour

16.07.2024 – Trnavský Jazzyk, Trnava

17.07.2024 – Hogo Fogo, Banská Bystrica

26.07.2024 – Juhočeský jazzový festival, České Budějovice

28.07.2024 – Jazz Dock, Praha

29.07.2024 – ZWE, Viedeň

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img