8.6 C
Slovakia
piatok, 24 mája, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyTOSCA - elektronická melodráma v Bratislave
spot_img

TOSCA – elektronická melodráma v Bratislave

tosca_coverphoto_WEB

Richard Dorfmeister a Peter Kruder sa spoznali na strednej škole vo Viedni. To sa vraciame do osemdesiatych rokov, kedy vo walkmanoch mladých ľudí fičali Depeche Mode či Madonna. Synthpopové éra pomaly končila a čakalo sa, čo príde ďalej.

Richard aj Peter si boli vedomí, že toto je len začiatok, že elektrické gitary síce na chvíľku prevezmú dominanciu, ale elektronika je hudbou budúcnosti. Mali pravdu. Prebiehajúcu britpopovú vojnu i nástup Spice Girls a kadejakých boybandov pohodlne prekročili, pričom sa usadili v žánri downtempo, paralelne pôsobiaceho vedľa triphopu. Na debutovej doske Opera spojilo duo Tosca zvuk živej kapely s analógovými a digitálnymi samplami. Približne v tej dobe vydali aj album remixov Fuck Dub Remixes, ktorý ukazoval ich tanečnejšiu tvár.

Tosca – Chocolate Elvis

Inšpiráciu načerpávali z prostredia viedenskej secesie a jej kaviarenskej kultúry, ako aj z berlínskej klubovej scény, kde založili kultovú značku Studio !K7. Skupina Tosca striedavo nahrávala štúdiové albumy s remixami a s veľkou frekvenciou hrávala po európskych kluboch. Nikdy však nepodľahla vábeniu mainstreamu, ani nátlaku na zjednodušenie svojej tvorby od rádiových promotérov. Zachovala si svoju podstatu, ktorá je hmatateľná najmä pri živých vystúpeniach. Mohli sme sa o tom presvedčiť aj v Bratislave na festivale Bratislava Beats, kde muzikanti tak trochu doplatili na nesúrodú dramaturgiu celého podujatia. Napriek tomu ľudia tancovali a nasali do seba komplementárne rytmy a frenetickú harmóniu od inšpiratívneho dua transformujúceho sa na živých vystúpeniach na kvarteto alebo kvinteto. Kým vtedy išlo skôr o komorné vystúpenie, teraz sa črtá niečo väčšie. Tosca príde 23. marca do bratislavského MMC predstaviť najnovšiu monumentálnu audiovizuálnu šou a nový album. Piesne majú rýchlejšie tempo, no nechýba ten uhrančivý a mäkko podmanivý zvuk, pri ktorého počúvaní sa budete cítiť ako v tej najzamatovejšej perine. Ukážky z albumu Going Going Going si môžete vypočuť na tejto adrese.

Tosca – Export Import

Oplatí sa prísť už na predskokana, ktorým bude slovenský producent Jimmy Pé so svojím live setom. Jimmy príde takisto s čerstvým materiálom – šesť skladbovým EP, ktorý pokrstí za sprievodu starších skladieb. Organizátori prisľúbili aj oficiálnu afterpárty v Nu Spirit Clube za účasti Richarda Dorfmeistera.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img