8.6 C
Slovakia
streda, 19 júna, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyTrnavský chlapec a pražská dievčina na hiphopovom rande v Banskej Štiavnici
spot_img

Trnavský chlapec a pražská dievčina na hiphopovom rande v Banskej Štiavnici

autor: Daniel Hevier ml.

Ďalší zo série koncertov NU SOUND OF VISEGRAD sa tentoraz oblečie do hiphopového odevu. KC Banská Štiavnica 24. mája privíta trnavského rapera Boy Wondera a českú raperku / speváčku Hellwanu. Očakávajte moderný rap s názorom!

Obaja interpreti prinášajú do rapu ľudskosť a autentickosť, ktorá sa pomaly z neho vytráca. Boy Wonder sa nebojí odhaliť jeho temnú stránku a Hellwana zase ženskosť bez príkras. Sú sami sebou a robia v hudbe iba to, čo ich naozaj baví. Obaja sa predstavia 24. mája na druhom koncerte zo série Nu Sound of Visegrad Banská Štiavnica 2019. Boy Wondera mnohí považujú za jedného z najzaujímavejších a najoriginálnejších slovenských raperov.

Špinavý poet z českej hiphopovej crew Ty Nikdy píše temnú a tmavú lyriku. Trnavčan, ktorého výslovnosť je rovnako nebrúsená ako jeho texty. Bez príkras a štylizácie. Už dlhší čas napína fanúšikov s novým albumom. Stále sa naň netrpezlivo čaká, ale v Banskej Štiavnici zaznie nový singel a virálny hit Ukáž mi lásku. Odozva na Little Big, Tommyho Casha a ďalšie kontroverzné videoklipy, ktoré ľudia s nadšením zdieľajú. Tie najlepšie zážitky sa však zdieľajú naživo. Na Wonderovu odpoveď: „hlavne to preži, vypni FB“, nech všetci v Štiavnici zakričia: „Boy Wonder!, Boy Wonder!“

Boy Wonder – Ukáž mi lásku

Podobnú originalitu môžeme nájsť u českej raperky a speváčky Moniky Evans alias Hellwany. To, že do svojej tvorby vnáša grime z londýnskych ulíc nie je náhoda. Hellwana tam prežila svoje detstvo, v ktorom načerpala prejav, štýl a jazyk britského hiphopu. K jej obľúbeným interpretom patrí nielen Skepta, ale aj americká speváčka Lauryn Hill. Výsledkom bola debutová EP Sunbeam, v ktorej sa stretli štýly ako trap, grime, r´n´b a rap so spevom.

Pritom frázuje rovnako dobre v angličtine aj češtine. Objav českej scény, ktorá z pražských ulíc vyťahuje reč / slang mladej generácie, sa začína presadzovať aj v zahraničí. Prednedávnom vystúpila na najväčšom európskom showcaseovom festivale Eurosonic a chystá sa na ďalšie zahraničné trhy. Prezentuje sebavedomú emancipáciu s dôsledkami.

Hellwana – Love Game

A dunenie beatov bude pokračovať aj po koncerte na afterpárty v Klube Spojár. Priestor bývalých telekomunikácii prepoja medzi sebou traja producenti / selektori DiBonboni (techno, house, acid, breakbeat, big beat), M-Selekta (dub) a Ground Zero (deep tech, deep house, techno, progressive) – známy aj ako banskobystrické crew Grooveline Recordings / Ear Drum Kru.

Hiphopová edícia z Nu Sound of Visegrad Banská Štiavnica 2019 sľubuje okrem skvelých live actov a parádnej aftérky výnimočnú atmosféru. Historický priestor KC Banská Štiavnica sa zmení na útulný klub s barom, kde si môžete sadnúť na tuli vaky a dať si welcome drink, kvalitné čapované pivo či zažiť interakciu s umelcami. To všetko v jednom z najvychytenejších slovenských miest – Banskej Štiavnici.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a SOZA. 

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img