8.6 C
Slovakia
nedeľa, 14 apríla, 2024
spot_img
ÚvodReportyAko hardcorová scéna víta jar?
spot_img

Ako hardcorová scéna víta jar?

autor: Patrik Šedo; interpreti: Stick To Your Guns;  Nasty; Get The Shot; 18.4.2019; Collosseum, Košice

Košičanov opäť neobišlo ďalšie významné turné tvrdej zahraničnej alternatívy. Niekedy sa dokonca môže zdať, že v posledných rokoch svetová scéna tvrdej hudby kompenzuje nášmu východu roky cielenia svojich koncertov na Bratislavu.

Táto stratégia však ale skutočne funguje – aj 18.4., deň pred veľkým piatkom, sa v Collosseu stretlo dostatok prívržencov poctivého moderného hardcoru, aby jar privítali výbuchom energie, dravosti a dynamiky. Samotné zoskupenie bolo veľmi zaujímavé – 3 kapely, každá z iného štátu, každá zástupcom iného štýlu – aj keď všetky vychádzali z rovnakého základu. Všetky aspekty sprevádzajúce tento večer priali poriadnemu hudobnému výprasku.

Get The Shot hrali ako prví. Chalani z Quebecu dobre vedeli ako v chlade zahriať seba a aj všetkých pod pódiom. Nekompromisným diktátom ich hardcoru zmiešaného s thrashom rozbili všetky pochybnosti o sebe ako predkapele a naložili neľútostnú a špinavú zvukovú nálož, za ktorú by sa nemusel hanbiť žiaden headliner. Ich cieľ bol jasný – rozbiť všetko, čo stálo v ceste. Pozitívna a rodinná atmosféra bola naozaj hmatateľná a za intenzívnu polhodinu ich setu si z pódia skočila asi polovica prítomných, pričom ich k tomu nabádala samotná kapela. Celej kapele patrí veľká vďaka za náladu, ktorú ako prvá kapela pod pódiom vytvorili. Ľudia už vtedy vyčerpali asi polovicu vyhradenej energie pre tento večer. Tá sa ale dala doplniť pri bare a prítomní sa už začínali tešiť na belgický klenot Nasty – zas o niečo iný druh brutality.

Get The Shot – Faith Reaper

Pri druhej kapele sa zóna pod pódiom zmenila na oblasť boja o holé prežitie. Vojnový front bol zložený zo systematického súboja prítomných medzi sebou a so sebou samými. Nasty na to išli trochu inak. Tam, kde Get The Shot využili rýchlosť a thrashový drive, tam Nasty spomalili a pridali na ťažkosti. Ich drzý, jednoduchý a živočíšny beatdown prinútil všetkých odhodlaných odhodiť zábrany a vylúčiť zo seba všetku nazbieranú agresiu. Belgičania namiešali mix songov zo všetkých svojich albumov a po jednom nimi cepovali vďačné publikum. Ľudia sa na okamih znížili na úroveň zvierat a strojov, a že to bol veru krásny pocit. Aj takéto emócie môže hudba prinášať a v prípade Nasty šlo o veľmi intenzívny zážitok.

Nasty – Slaves To The Rich

Ako hlavný bod večera prišli na pódium kalifornskí Stick To Your Guns. Vizionári modernej tváre hardcoru uznávajú tradície tejto subkultúry, pričom ale hľadia dopredu a momentálne určujú vývoj tohto žánru. Dá sa povedať, že ich tvorba je niečo ako kompromisom medzi prvými dvoma kapelami večera. Dravé svižné rytmy striedajúce pomalé pasáže a breakdowny. Vokalista Jesse Barnett, ako kazateľ hodnôt svojho žánru, bol v akomsi pomyselnom spojení s každým, kto si prišiel koncert užiť a vydať zo seba maximum.

Plnohodnotný koncert Stick To Your Guns sa odrazil na moshpitoch prítomných počas celého koncertu, výbornej nálady a nasadenia ako na strane fanúšikov, tak aj na strane kapely. Nerozumiem, ako chalani vedia s takýmto atletickým nasadením počas turné vystupovať každý, alebo každý druhý deň. No myslím, že je to tým, že hudba je pre nich zmyslom života a skutočne to vidno.

Stick To Your Guns – We Still Believe

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img