8.6 C
Slovakia
štvrtok, 23 mája, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyTurecká elektronická senzácia Islandman na Pink Whale
spot_img

Turecká elektronická senzácia Islandman na Pink Whale

Elektroakustické trio Islandman je projekt popredného tureckého producenta Tolga Boyuka. Ten vytvoril identitu šamana a psychedelického vizionára, ktorý sa obklopil riffmi a beatmi. Koncert sa uskutoční v rámci série Nu Sound Of – 9. decembra 2023 na vlnách Dunaja.

Turecká hudba sa vo svete znovu presadzuje. V šesťdesiatych rokoch presvišťal svetom tzv. anatolian psychedelický rock. Ten sa po rokoch vrátil v odlišnej podobe, keď na neho nadviazali producenti z elektronickej scény, ktorí chceli skombinovať živé nástroje s elektronikou. Takto vznikol Islandman, za ktorým stojí slávny producent Tolga Boyuka. Pomenovanie vzniklo podľa fiktívneho charakteru – hudobnej identity vizionára inšpirovaným neexistujúcim ostrovom. Táto slovná hračka sa premieta do snových a orientálnych pasáží akoby vystrihnutých z tisíc a jednej lounge párty.

Za relatívne krátky čas si prešli veľkými festivalmi ako Montreux Jazz Festival, hostili ich v známych kluboch v Londýne, Paríži, New Yorku. Veľa cestujú a to sa odráža aj v ich tvorbe. Na cestách po svete sa zrodila inšpirácia pre tretí album Kaybola, ktorý vyšiel v auguste tohto leta, na ktorom sa Inšpirovali africkou hudbou.

Nový album hudobníci opísali takýmto stretom kultúr: „Aşık Veysel (turecký poet a hudobník) v Anatólia, celosvetové vysielanie v Londýne, hypnotická tuaregská hudba v púšti uprostred Mali, byť hosťom v šou Eltona Johna a úžasný hudobný trip do Boiler Room série.“

Islandman vystupujú ako elektro-akustické trio. Ich hudba je unikátnou zmesou elektronických štruktúr a tanečných beatov so živými gitarami a šamanskými rytmami. Svoje európske turné po osemnástich mestách začnú na vypredanom koncerte na najväčšej prehliadke elektronickej hudby a digitálneho umenia Amsterdam Dance Event. V rámci Popsicle Obstacle tour prídu 9. decembra 2023 na bratislavský Pink Whale (loď na nábreží Dunaja).

Koncert sa uskutoční v rámci Nu Sound Of…, ktorý podporila Nadácia ZSE, Nadácia Mesta Bratislava, Nadácia SPP. Vstupenky v predpredajoch: Predpredaj.sk, Goout, Ticketportal, Tootoot.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img