8.6 C
Slovakia
štvrtok, 23 mája, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyV Bratislave vystúpi gitarová jazzová senzácia - Andreas Várady
spot_img

V Bratislave vystúpi gitarová jazzová senzácia – Andreas Várady

AndreasVaradyZa posledných päť rokov iba 17-ročná gitarová senzácia – Andreas Várady prerazil medzi špičku gitarovej arény hudobníkov, kedy sa prezentoval na rôznych prestížnych pódiách a 11. októbra vystúpi aj v bratislavskom Atelieri Babylon.

Andreas začal s kariérou jazzového gitaristu už v útlom veku. Narodený v rómskej rodine maďarskej národnosti vyrastal v malom meste na juhu Slovenska a s hrou začal už ako štvorročný pod dozorom svojho otca Bandiho. Naučil sa hrať skladby „podľa ucha“. Jeho prvou skladbou bol jazzový štandard Blue Bossa a od tohto momentu začal objavovať svet jazzovej hudby. Od svojich začiatkov hudobne vzhliadal a mal za svoj vzor gitarového mága Georgea Bensona, pričom už od útleho veku ho často k tomuto velikánovi prirovnávajú.

Andreas Várady – Donna Lee


 

Andreas naplno rozvinul svoj talent po presťahovaní sa spolu so svojou rodinou do Írska. Vo svojich deviatich rokov začal hrávať na ulici v írskom LimerickuCorku. Ľudia si ho zamilovali pre jeho mladý vek, obrovský talent a osobnosť. Svojim mladíckym espritom a otvorenosťou oslovil írskeho  bubeníka a producenta Davida Lyttlea, ktorý mu neskôr produkoval Andreasov prvý album „Questions“.

Andreas Várady – Quincyology live Montreux Jazz Festival 2013


 

Najnovšie vzbudil záujem Georgea Bensona, ktorý sa rozhodol s Andreasom spolupracovať a angažoval ho ako svojho „predskokana“ na svojom turné po Európe a Severnej Amerike. Zavíta aj na Slovensko v rámci prestížneho koncertného cyklu CITY SOUNDS, v rámci ktorého organizátori plánujú aj ďalšie koncerty svetových hviezd ako Branford Marsalis (17.11.) či Cassandra Wilson (11.12.).

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img