8.6 C
Slovakia
streda, 19 júna, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyVinyla predstavuje nominácie za rok 2019
spot_img

Vinyla predstavuje nominácie za rok 2019

autor: Mária Lišková
B4

Deviaty ročník hudobných cien Vinyla pozná svoje nominácie. Ako každý rok sa bude rozhodovať v troch kategóriách – album, objav a počin roku 2019. Mnohí považujú Vinylu za hudobné ocenenie s najväčšou váhou v Českej republike a preto sa medzi víťazmi z predchádzajúcich ročníkov nachádzajú mnohé úspešné kapely a interpreti, napr. Dné, Aid kid či Fiordmoss. O víťazoch bude rozhodovať odborná porota zložená z hudobných publicistov a výsledky sa verejnosť dozvie na udeľovaní cien 26. februára v pražskej Lucerne.

V kategórii album roka je nominovaná dvojica B4, ktorá si toto ocenenie odniesla v úplne prvom ročníku Vinyly. Tento rok zabojujú s albumom Plastová okna, na ktorom miešajú minimalistickú elektroniku, prvky psychedélie a texty reflektujúce život v Čechách, umne zabalené do metaforických slovných zvratov. Aneta Martínková aka Margo vydala tento rok konceptuálny album First I Thought Everyone’s Staring at Me but Then I Realized Nobody Cared – All the Creatures I Met Sitting on the Back Seat and How to Deal with What I’ve Learnt, ktorý si vyslúžil nielen pozitívne reakcie kritikov ale bol pozitívne prijatý aj širšou verejnosťou.

Ďalším nominovaným je projekt Luboša Rezeka Rouilleux s poetickou nahrávkou Lycanthropic Sounds. Jemu charakteristické prvky noisu, dronu a tvrdších gitár tentokrát trochu zredukoval a doplnil klavírom, čo jednotlivým skladbám vytvára úplne nový rozmer. Nominácie na najlepší album roka 2019 uzatvára Beata Rakowská vystupujúca pod menom Palma. Jej emotívny album Starý duch je naozaj jednorožcom na alternatívnej scéne elektronickej hudby za tento rok. Piesne o strete s vlastnými hranicami a prekážkami, ktoré nám kladie pod nohy naše okolie, či o strachu a úzkosti sú vkusne zabalené do farbistých melódií a hlbokých beatov.

V kategórii Objav roku figuruje s druhou nomináciou už spomínaná Margo. Druhým nominovaným je pražské experimentálne rapové duo P/\ST, ktorí idú svojou vlastnou cestou úplne mimo rapovej scény a ich hudba ponúka presne to čo tej mainstreamovej chýba – vkus, hĺbku, kritickú reflexiu a inovatívnosť.

Tretím nominovaným je kapela Metastavy, ktorej mix rapu, soulu a jazzu  aktuálne v Čechách nemá výraznejšiu konkurenciu. Kapela je zložená z viacerých talentovaných hudobníkov a ich skladbám nechýba ani kúsok vtipu, čo v súčasnosti už často nie je samozrejmosťou.

Kategória Počin roka sa nevzťahuje na konkrétnych interpretov či nahrávky, ale skôr na dlhodobejšie aktivity, rozvoj a prínos pre hudobnú scénu. Žižkovský klub Punctum oslávi tento rok svoje 5. narodeniny. Tento už teraz legendárny priestor si za svoj cieľ berie spájať ľudí z rôznych hudobných subkultúr a podieľa sa na rozvoji alternatívneho umeleckého prostredia nielen v Prahe.

Okrem neho má ocenenie Počin roku šancu získať aj pražský multimediálny kolektív BCAA, ktorý bol nominovaný aj minulý rok a práve odtiaľ pochádza aj minuloročný víťaz kategórie Objav roka, Bílej kluk. Na ich kompilácii No~one Is an Island sa podieľalo hneď niekoľko českých producentov, napríklad aj ďalšia víťazka Vinyly, Enchanted Lands. BCAA jednoducho vytvárajú pre hudbu, ktorú zastrešuje celé komplexné audiovizuálne svety aké nemajú v našom regióne obdobu. Nominácie dopĺňa album Wabi Experience – unikátne uchopenie českej country legendy Wabiho Daňka v podaní Tomáša Procházku aka Federsela a jeho kolegu z kapely Gurun Gurun Jaroslava Tarnovského.

Víťazi budú vyhlásení 26. februára na slávnostnom odovzdávaní cien v pražskej Lucerne. Prezrite si nominácie za rok 2019:

ALBUM ROKU

B4 – Plastová okna

Margo – First I Thought Everyone’s Staring at Me but Then I Realized Nobody Cared – All the Creatures I Met Sitting on the Back Seat and How to Deal with What I’ve Learnt

Palma – Starý duch

Rouilleux – Lycanthropic Sounds

OBJAV ROKU

Margo

Metastavy

P/\ST

POČIN ROKU

Aktivity klubu Punctum

Album Wabi Experience

BCAA – No~one Is an Island (kompilace)

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img