8.6 C
Slovakia
pondelok, 15 apríla, 2024
spot_img
ÚvodReportyThe Comet Is Coming – zakončenie bez vypaľovačky nezahasilo rozdúchanú vášeň
spot_img

The Comet Is Coming – zakončenie bez vypaľovačky nezahasilo rozdúchanú vášeň

The Comet Is Coming

Vitajte v pestrofarebnom psychedelickom svete afroamerickej hudby. Hostiteľom nezabudnuteľného večera bola jedna z najperspektívnejších a najprekvapivejších objavov posledných rokov – skupina The Comet Is Coming.

A to sme si už vraveli, že nás po OFF Festivale, kde patrili k tým najväčším prekvapeniam, nedokážu ničím zaskočiť. Ale pekne po poriadku. Ak by ste predsa len ešte nepočuli o The Comet Is Coming – jednej z najperspektívnejších kapiel súčasnosti, tak vedzte, že existujú už šesť rokov a patria k najživším hudobným skupinám. V Paláci Akropolis predviedli strhujúci výkon. Zladenie, ktoré iným kapelám trvá aj jednu dekádu, zvládli už po niekoľkých koncertoch.

Za zmienku rozhodne stojí aj príbeh ich zrodu, ktorý vysvetlil počas jedného rozhovoru člen kapely Betamax: „Ja a Danalogue The Conqueror sme v tej dobe hrali psychedelickú elektroniku so syntetizátormi a živými bicími v duu Soccer96. Začali sme si všímať vysokú tienistú postavu prítomnú na niektorých našich koncertoch. A v istom momente sa objavil na stagi so saxofónom v ruke. Keď sa postavil na javisko, aby si s nami zahral, vytvorilo to výbušnú rázovú vlnu energie, ktorá nás všetkých ohromila. O niekoľko týždňov neskôr mi King Shabaka zavolal a povedal „hej, poďme spraviť nahrávku“, a tak sme si rezervovali tri dni v štúdiu Refreshment Centre. Všetko sa to udialo a spojilo neuveriteľnou rýchlosťou. Nahrali sme asi štvrtinu záznamu bez vopred pripraveného materiálu. Na konci týchto troch dní sme mali hodinu hudby.“

Ich základňou je Londýn – mesto, ktoré naberá inšpiráciu z celého sveta, od ktorého ju následne preberá celý svet. Do Paláca Akropolis, kde vystupujú všelijaké world music fúzie, zapadli bez menších problémov. Od začiatku až do konca od nich pulzoval neuveriteľne hybný groove, ktorým sa tak odlišujú od zvyšku scény. Svojou originalitou spadajú do samostatnej kategórie, ktorá sa dá len ťažko zaškatuľkovať. Ak by ste to predsa len chceli skúsiť, tak cez prívlastky eklektický jazz, výbušný funk a psychedelický rock – to sú žánre tykajúce si s ich prejavom. Pri tomto definovaní by som možno uprednostnil text od Davida Bowieho Starman: „That weren’t no DJ, that was hazy cosmic jive.“

Možno by sa mohla objaviť aj paralela s KOKOKO, ale prirovnávať a porovnávať je v tomto prípade zbytočné. The Comet Is Coming si idú svoje, neobzerajú sa príliš minulosťou, nepoškuľujú po iných vzoroch, skôr sa sústredia na vytváranie súčasného soundu.

A ten zdobil celý ich koncert, ktorý mal spád a rýchle tempo, na ktoré od prvého taktu nabehlo skákajúce publikum. A hoci záverečná skladba na chvíľu upokojila rozdúchanú vášeň, túto iskru už nešlo uhasiť.

 

 

autor: Martin Kiss; interpret: The Comet Is Coming; 19.11.2019; Palác Akropolis, Praha

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img