8.6 C
Slovakia
piatok, 19 apríla, 2024
spot_img
ÚvodRecenzieThom Yorke – ANIMA
spot_img

Thom Yorke – ANIMA

Frontman skupiny Radiohead, autor skladby Suspirium k fenomenálnemu hororovému filmu Suspiria nominovanej na Oscara a Grammy pokračuje v nastolenom trende a vydal komplexne koncepčnú nahrávku, ktorá bude evidentne ovenčená množstvom prestížnych cien. Experimentálny a náročný album s originálnymi nápadmi si to jednoznačne zaslúži!

Album Anima možno označiť za unikátny surrealistický multimediálny projekt. Thom Yorke spolu s filmovým producentom Paulom Thomasom Andersonom natočil krátky audiovizuálny film, ktorý je dostupný na streamovacom kanály Netflix. Pri propagácii bola použitá fiktívna reklamná kampaň zameraná na výrobok Anima Technologies, čiže snový fotoaparát. Väčšina dystopického videa bola natočená práve u našich českých susedov v Prahe.

Album Anima môže pre nenáročného poslucháča pôsobiť nestráviteľné, nepochopiteľne a neuchopiteľne. Je to ako snívanie s otvorenými očami. Filozoficky sa Thom v textoch opiera o psychológiu Carla Gustava Junga. Syntetizátory a postdubstepové beaty podporené špecifickým utrápeným hlasovým prejavom speváka vytvárajú sieť krypticky repetitívnych a abstraktných zvukov. Do určitej miery sa o to pričinil aj jeho dlhoročný spoluproducent Nigel Godrich.

Rozoberať jednotlivé songy nemá veľký význam, avšak kvôli predstave si predstavíme aspoň niektoré. Otváracia a pulzujúca Traffic, letargická Down Chorus, hymnická Twist, symfonicky znepokojivá Not the News, náročná Last I Head (…He Was Circling the Drain), emocionálna The Axe alebo pozitívna Impossible Knots. Každý jeden song tvorí niekoľko-vrstvovú polohu tých najdetailnejších myšlienok a zvukov.

Album ponúka dekadentný príbeh chlapa, ktorý sa nebojí vypovedať o svojich úzkostiach v realite života iným spôsobom ako to robíme my ostatní. Precízna a vybalansovaná nahrávka je už teraz nominovaná v niektorých kategóriách na Grammy. A sme nesmierne radi, že v lete zaznie aj na Slovensku vďaka festivalu Pohoda.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img