8.6 C
Slovakia
streda, 2 decembra, 2020
Home Recenzie MásKÉP – újLenyomat

MásKÉP – újLenyomat

maskep_ujlenyomat_front

Ako len prísť na to, pochopiť maďarskú dušu? Možno cez hudbu? Maďari sa veľmi radi medzi sebou rozprávajú, počúvajú a vymýšľajú príbehy. Súvisí to s ich rečou, ktorá je v izolácii od ostatných národov. Napriek tomu je nesmierne rozmanitá.

Jeden pojem sa dá povedať, interpretovať a pochopiť hneď niekoľkými spôsobmi. Netreba zabúdať ani na viazanosť s inými národnosťami, o čom spieva vo svojich piesňach aj maďarská kapela MásKÉP. Pochádzajú z mestečka Csongrád, ktoré patrí k dôležitým epicentrom maďarskej kultúry. Folklór prežíva v tomto regióne v dvoch podobách: tradičnej a modernej. “Adaptérom” medzi starým a novým svetom je zoskupenie MásKÉP. V tvorbe tejto nesmierne zaujímavej kapely sa prelína množstvo vplyvov a syntéz. Ich piesne zvyknú odkazovať na historický pojem Karpatská kotlina – krajín bývalého Rakúsko- Uhorska – kde sa odrážala diverzita kultúr. 

O tom by dokázal rozprávať skladateľ Béla Bartók, ktorý nachádzal v tomto geografickom priestore veľký inšpiračný zdroj. Nadnesene môžeme konštatovať, že MásKÉP sú novodobými “bartókmi”. Hľadajú inšpiráciu a nachádzajú harmóniu kultúr, melódiu národov a rytmus sveta a to vo vplyvoch rumunského, bulharského, ale aj vzdialeného afrického hudobného pradiva. Diverzita sa zrkadlí aj zo samotného rozloženia zostavy, keď jeden pochádza zo sveta vážnej hudby, druhý je rockovým hudobníkom, tretia zasa z folklórnej scény. Tým, že skupinu zakladali hudobníci povolaním učitelia, uvedomovali si nielen umelecký apel, ale aj edukačnú stránku tohto projektu. Bol to jeden z hlavných motívov zhudobniť na tomto albume poéziu dvoch maďarských básnikov – modernistov: József Attila a Weöres Sándor. Maďarská literatúra je na veľmi vysokej úrovni, u nás stále ne(s)poznaná. No nezostávajme iba pri knihách. Veď zhudobnenie básní sa stalo príznačné pre rôzne žánre v maďarskej hudbe, predovšetkým v rocku a folku.  Spomeňme za všetkých aspoň Gábora Pressera či Tamása Cseha, po ktorom je pomenovaná organizácia, ktorá pomohla vydať túto nahrávku.

MásKÉP – live 2015

Kapela, v zložení András Pigler (spev, gitara, mandolína, pišťala), Hajnalka Pigler-Bagi (spev, husle), Ádám Erőss (klarinet), József Góg ( gitara), Gábor Takács (basová gitara) a Gergő Mucsi (bicie), tvrdí, že k básňam nechcú pristupovať iba ako k produktu, ktorý idú narýchlo spracovať, skôr v ňom hľadajú voľnú inšpiráciu. Veď každá báseň má rytmus a tempo, oni pre tieto elementy hľadajú melódiu a harmóniu. Nosným inštrumentom pre melodickú líniu je píšťala, čo svedčí o celkovom jemnom prejave, ale muzikanti sa neboja ísť aj do temperamentných polôh, vtedy to už zaváňa klezmerom. 

Tých desať piesní, alebo ich nazývajme hudobných básní, pasuje do jedného celku. A hoci maďarsky nehovoriaci poslucháč bude ochudobnený o jeden element, intuitívne vycíti, aké emócie sa k nemu prihovárajú. Vydanie albumu podporila inštitúcia Cseh Tamáš Program.

cstp_web_logo

VYBERÁME

Miešanie kultúr, zvykov a trochu Johna Lennona a Yoko Ono na vianočnej doske od Calexico

Spracovaním cover verzie Happy Xmas (War Is Over) od Johna Lennona a Yoko Ono uvádza svoj vianočný album Seasonal Shift (City Slang)...

Axis Records uvádza novú dosku od DVS1

Americký techno producent Zak Zak Khutoretsky, ktorý vystupuje pod pseudonymom DVS1, vydal novú dosku Beta Sensory Motor Rhythm vo vydavateľstve Axis Records.

October and the Eyes debutuje

Novozélandská pesničkárka a producentka October and the Eyes debutuje so svojím EP Dogs and Gods, z ktorého pochádza aj metaforický singel Dark...

Tara Fuki – Motyle

Posledný radový album poľsko-českého dua Tara Fuki je dôkazom autorsky vyzretého umeleckého prejavu, ktorý sa z albumu na album vyhraňuje. Zároveň je to...

Saint-Saëns aj Bob Marley v podaní Kanneh-Mason family

Britský sláčikový súbor Kanneh-Mason family pripravil nahrávku The magical Carnival (Decca Records), na ktorom spracoval poémy detského autora Michaela Morpurga v podaní herečky...