8.6 C
Slovakia
pondelok, 15 apríla, 2024
spot_img
ÚvodRecenzieRecenzie CDJohn Mayer - Born and Raised
spot_img

John Mayer – Born and Raised

John Mayer - Born and Raised
John Mayer – Born and Raised

Fanúšikov už má dosť, rozhodol sa im ukázať pravú tvár. John Mayer je pre jedných popová ikona, pre druhých gitarový mág, ktorý hral po boku bluesových legiend.

Born and Raised je ale niečom inom, o niečom hlbšom.

John Mayer novým albumom prezentuje spoveď muža, ktorý však na rozdiel od trápnych komerčných vyznaní, nepýta od fanúšikov odpustenie. V piesni Shadow Days priznáva, že temné dni jeho kariéry sú za ním a hoci je vo vnútri dobrák, spravil veľa chýb. Aby slová išli naozaj z duše a od srdca, hudobne všetko skresal až na najjednoduchšie živly s tichou akustickou gitarou v popredí, ktorá by pokojne mohla odohrať celý album sama. Najlepším príkladom je pieseň Born and Raised, kde prítomnosť harmoniky navodzuje atmosféru typickej dylanovky.

Albumu možno vytknúť občasné skĺzanie do otrepaného amerického pop-country, ktoré s obľubou recykluje dve témy: statoční mariňáci v zámorí a ako je vonku teplo. Niet však pochýb, že John Mayer sa zmenil. Na albume Continuum výborne zvládol Hendrixov Bold As Love a na predchádzajúcej doske Heavier Things to poriadne rockovo odpálil. Nový Born and Raised je tichší, pokojnejší a osobnejší.

Pesničkárske spojenie gitara a harmonika je vzhľadom na súčasnú pozíciu Johna Mayera veľkou zmenou a možno aj rizikom. Slovenskí fanúšikovia ho nevnímajú tak, ako v USA, kde mu k popularite pridával ešte vzťah s Jessicou Simpson. Hocaká slovenská popová hviezda by sa takýmto albumom s hlbokými textami a jednoduchou kompozíciou pochovala. Mayer nie. So srdcom na dlani priznáva svoje hriechy a hľadá pokoj – najmä v piesni Age Of Worry, kde spieva: ,,Don’t be scared to walk alone, Don’t be scared to like it.“ Nuž tak sa nebojme Born and Raised ,,lajknúť”.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img