8.6 C
Slovakia
sobota, 18 mája, 2024
spot_img
ÚvodRecenzieRecenzie CDVA - Ten Deadred
spot_img

VA – Ten Deadred

VA-Ten Deadred
VA-Ten Deadred

Desať rokov na poli undergroundu

Výberové CD Ten Deadred vyšlo pri príležitosti desiateho výročia vydavateľstva Deadred Records.

Okolnosti vzniku vydavateľstva sú podobné ako kopa ďalších jeho kolegov. Na začiatku bola chuť vydať vlastnú platňu a neochota väčších vydavateľstiev, alebo nechuť samotných umelcov pustiť tento citlivý proces do druhých rúk.  Za samotným zrodom stáli Richard ImrichMartin Turzík. Sami sa definujú ako „poučený underground“. Našli si cestu medzi undergroundom a masmédiami, medzi predajom na koncertoch a akciách a predajom v hudobných a knižných obchodoch.

Desať rokov je pre undergroundové vydavateľstvo príšerne dlhá doba. Desať rokov žiť v neistote nad výsledkom chce veľké nadšenie a odvahu. A totoCD je bonbónikom a darčekom pre vydavateľstvo, ale aj pre umelcov, ktorý mu dôverovali.

Nachádza sa tu desať piesní od desiatich rôznych interpretov. Väčšina trackov tu má minimalistickú melódiu, ktorá sa repetetívne opakuje, alebo sa vystrkuje z tieňa prítomnej harmonickej zložky, ktorá je prepracovanejšia. Nachádzajú sa tu nálado tvorné skladby, z ktorých ide svieža jar, ale aj také z ktorých ide chlad, či pochmúrnosť.

Viaceré piesne by mohli pokojne byť kulisou, lebo dotvárajú atmosféru a mohli by slúžiť ako podklad, či kompozícia k ďalším formám umenia. Zaujímavá téma je najmä v „Oak Tree“ od Dušana Vanča alias Foolka.

Foolk – Oak Tree

Je ako na húpačke a striedavo stúpa, klesá, stúpa a znovu klesá. Foolk dokázal, že vedel vždy robiť zaujímavú výstavbu pesničiek.

Výber sa snaží byť reprezentatívny, preto tu nájdeme vedľa seba hip hop, elektroničku, či elektro rock. Hip hopové skladby sú tu vo svojej interpretácii v kontraste. Na jednej strane tu je temný Bonus a oproti nemu karikatúrny Peťo TázokKaraoke Tundrom. Oboch interpretov odlišuje aj farba a hlasový výraz.

Bonus má hlbší prejav, kým Tázok s tenším, nosovým hlasom pôsobí komiksovo. Obaja interpreti si všímajú okolitý svet pohľadom zo svojho okolia – a každý po svojom. Bonus tvrdšie a naráža na pouličné prešlapy v zmysle nedôvera ťa zachráni, kým Peťo Tázok vie vyrozprávať príbeh odľahčene. Vymýšľa rôzne slogany, pointy a vtipné texty, ktoré idú za hranicu korektnosti.

Každá pieseň na výberovke má svoj vnútorný moment, ktorým sa reprezentuje. Niektoré sú menej výrazné, niektoré zas viac. Ako napríklad v „Schizofriendly“ od Youcoco so zaujímavým psychadelickým riffom točiacim sa dokola v slučke.

Výber vyšiel v zaujímavom prebale s luxusnými informáciami. Dozviete sa tu hudobnú charakteristiku prítomných, ktorú by ste ťažko hľadali na internete, aj keď títo umelci sú internetovou generáciou.  V tučnom booklete sa nachádza stručná história vydavateľstva a osudy prítomných hudobníkov a ich albumov.

Sporto – Temný síli

Samotní interpreti tu rozprávajú o vzniku svojich skladieb. Hovoria  o svojich pocitoch a náladách pri ich komponovaní, alebo viac či menej súvislé myšlienky ktoré ich napadli pri názve svojich piesní.

Aj, keď slovo výber,  môže evokovať uzavretie jednej epochy, tento album nie je iba múzejnou skrinkou. Mnohé projekty pokračujú v tej istej alebo pozmenenej podobe, takže hudba z vydavateľstva Deadred Records je živou interakciou minulej budúcnosti.

Tracklist:

1.  Ettella Diamant – Hypnogen

2.  Foolk – Oak Tree

3.  Bonus – Odysseus

4.  Jelly Belly – Tobruk

5.  Nylon Union – 4 by 6

6.  Karol Mikloš – Life Is A Full TIme Job

7.  Autumnist – Rehash (feat. J311LYB311Y)

8.  Peťo Tázok & Karaoke Tundra- Ľudia sa vždy mstia v marci

9.  Youcoco – Schizofriendly

10. Sporto – Temný síly

Promo poskytla distribučná spoločnosť Wegart – http://www.wegart.sk/

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img