8.6 C
Slovakia
pondelok, 28 septembra, 2020
Home Recenzie Valér Miko - In the Nature

Valér Miko – In the Nature

S bilancovaním uplynulého hudobného roka sa ukazuje, že tu po ňom zvýšilo aj mnoho restov. Sú medzi nimi albumy, ktoré ostali kdesi v úzadí, alebo sa im skrátka nevenovala prílišná pozornosť. Rád by som v skratke upriamil pozornosť aspoň na jeden z nich.

Jazz je v našom prípade skratkou, zjednodušením, určite však ničím hanlivým. Valér Miko a jeho album In the Nature je tradičným rovnako sviežo znejúcim pojatím komplexu „jazzovej“ hudby, ktorá do seba vie nasať mnoho vplyvov. Romantizujúce, ambientné, „groovy“ (Inside The Woods), popovo vzletné (By the Sea), ale aj synteticky prísne, ako je tomu v skladbe On The Way Here a jej kontrastnom motíve. Čo je však dôležité, je ľahkosť a plynulosť s akou so sebou kompozície komunikujú. Každá z ôsmich od spevu oslobodených skladieb si vytvára vlastnú identitu a jedinečnosť.

Pozvaní hostia (Ján Kružliak ml.– husle, Matej Korbelič – trúbka , Sisa Michalidesová- flauta, Roman Harvan – violončelo) prinášajú do kapely (Michal Šelep – basgitara, Pavol Bereza – el. gitara, Michal Fedor – bicie) sviežu farebnosť. Album In the Nature umne osciluje medzi poslucháčsky náročnejšími plochami a hravou „páčivosťou.“ Príkladom na tú druhú hravú, vzletnú a vôbec nie „odvrátenú“ stranu hudby Valéra Mika je kompozícia Sometimes It Appers In The Sky.

Valér Miko – Sometimes It Appers In The Sky

Exemplárny príklad a odpoveď pre všetkých fanúšikov fenoménu Mareka Brezovského. Presne ten typ hudby, ktorý vie ako komplex zaplniť mnohoraké chúťky diverzifikovaného publika bez podlizovania a vypočítavosti. Dovolím si aj malý „technický“ dodatok. Spomenutý stupeň náročnosti ponechávam na každého poslucháča.

Záverom: opäť ďalší výrazný a predsa nie moc exponovaný počin roku 2017, ktorý by nemal ostať len v rukách nadšencov. Odporúčam, teším sa a opätovne počúvam.

VYBERÁME

Ammar 808 zhudobnil svoj hinduistický príbeh

V súčasnosti patrí k najvýznamnejším arabským producentom. Tunisan Sofyanna Ben Youssefa vystaval projekt Ammar 808, v ktorom spája...

Mayo Thompson z Red Krayola – Väčšina spomienok je už v zabudnutí

Perla, ktorá zostala takmer ukrytá, ale šuškaním získala kultový status. Napriek tomu, že stáli pri zrode psychedélie,...

Lunchmeat festival – digitálnym umením proti pandémii

Už zajtra sa začína jedenásty ročník festivalu Lunchmeat, ktorého dramaturgia sa venuje experimentálnej elektronickej tvorbe, ktorá spája...

Dramas a ich elektro art pop z Viedne

Elektro art popové duo Dramas z Viedne publikovalo svoj najnovší singel Bloodbath z pripravovaného albumu, ktorý vyjde niekedy na jar roku 2021.

Bratři k nám vysielajú signál a tešia sa na slovenských fanúšikov

Počas lockdownu patrili k najpracovitejším zoskupeniam a objavili sa v niekoľkých live streamoch. České duo Bratři momentálne pracuje na svojom debutovom albume, z ktorého posielajú...