8.6 C
Slovakia
utorok, 5 marca, 2024
spot_img

Danny Clinch – Let´s Play Two (Pearl Jam) – dokument

spot_img

Ľudia, zaoberajúci sa Pearl Jam sa dajú rozdeliť do dvoch skupín. Tí prví hovoria, že debut Ten je neprekonateľný a zvyšné albumy už nikdy nebudú tak verne dobové a neprinesú hity schopné konkurovať hymnám ako Jeremy, Alive, Even Flow, Release… Niektorí z druhej skupiny s týmto aj súhlasia, no navyše dokážu nájsť zmysel aj v tých „ostatných“ doskách a piesňach. A niekedy viac ako zmysel.

Aj napriek tomu,  že kapela stále rastie čo sa týka veľkosti vystúpení, dokáže si udržať vzácnu uveriteľnosť a (ne)imidž chlapcov z vedľajšieho vchodu. Podčiarknutie ľudskosti hudobníkov, ktorí na jednej strane komunikujú s múzami bez toho, že by k nim odleteli, dokáže vytvoriť aj zo štadiónového koncertu Pearl Jam intenzívny zážitok rockovej skúsenosti na hranici intimity a rodinnej oslavy. Táto vzácna schopnosť, umocnená filmárskym kumštom a motivovaná historickou športovou udalosťou je úspešne zachytená v hudobnom dokumente Let´s Play Two.

Režisér Danny Clinch zaznamenáva kapelu na dvoch vypredaných koncertoch na štadióne Chicago Cubs, kde sa spoločne oslavuje ukončenie108 ročného pôstu od majstrovského titulu v najvyššej baseballovej súťaži v Amerike. Skladby z celej kariéry kapely sa striedajú s rozhovormi, rôznymi športovými i hudobnými zákulisnými zábermi, ako aj napínavými scénami zo samotných zápasov. Film umne pracuje so silou skladieb, na ktoré nadväzuje športovou drámou, aby ich vzápätí odľahčoval civilnosťou. Triádu kapela, fanúšikovia a miesto umocňuje osobný príbeh Eddieho Veddera z čias pred tým, ako sa stal grungeovým bohom, keď ešte ako dieťa z predmestia Chicaga chodil snívať na Wrigley Field spolu s tímom medvieďat.

Let´s Play Two – trailer

Pre niekoho možno film vyznie príliš americky, s akcentovaním momentu uskutočňovania športových alebo hudobných túžob, no v podstate je pravdivým, pútavo nakrúteným dokumentom. Zvukovo filmu nie je čo vytknúť, kapela hrá sebavedome s ľahkosťou, umenie funkčného playlistu má zvládnuté na výbornú. Nad všetkým, ako to už u Pearl Jam býva, stojí charizma a hlas speváka Eddieho Veddera. Ten ale dobre vie, že kapitán tímu musí nechať vyniknúť aj svojich spoluhráčov a tak si môže divák vychutnať naozaj dokonale zohratú kapelu šiestich sympatických hudobníkov. Virtuózne sóla Mikea McCreadyho s tonami feelingu, autentické basgitarové linky Jeffa Amenta, radostnú rytmiku Stona Gossarda, vysoko muzikálne narábanie s hudobným časom a dynamikou Matta Camerona spoza bicej súpravy či nenápadný Hammond organ Booma Gaspara.

V jednej zo scén Pearl Jam skúšajú pred koncertom v pohodovej atmosfére na streche pubu v blízkosti štadióna, a aj keď koncerty na streche ešte nehrajú, poslednou piesňou vo filme je práve beatlesovka I´ve Got a Feeling. Pearl Jam určite nie sú väčší ako Ježiš a možno ani nie väčší ako ich piesne a priaznivci. Hoci kapela v minulosti natočila lepšie koncertné filmy, tento je určite najemotívnejší. Aj preto je Let´s Play Two vydarený „rockument“, ktorý nielen hudobným fanúšikom pripomína, aké dôležité je snívať.

S desiatimi štúdiovými albumami a minuloročnom uvedení do Rock and Rollovej siene slávy sa príde kapela do Európy na štrnásťdňovom turné zblížiť so starými i novými fanúšikmi. Po dlhých šiestich rokoch zavíta znovu aj do Prahy. V O2 aréna, kde odohrajú 1. júla koncert, sa síce baseball myslím nehrá, no určite to bude dôvod na veľkú oslavu.

Mohlo by ťa zaujímať

JeN Hovorka & Marek Urbánek – July 2019

Improvizované projekty sa môžu zvrtnúť v ktoromkoľvek okamihu. A hoci je July 2019 výsledkom live session, zostava je viac či menej programovo stála a žánrovo zrozumiteľná. Prístupná...

Pavol Barabáš – Svetozár Stračina

Osobnosti z našich dejín si zaslúžia vyrozprávať ich životný príbeh. Vedieť, kde máme hľadať tie správne vzory, nám pomáha porozumieť aj našim koreňom. Obyčajnú ľudskosť...

Brian Welsh – Beats

Do slovenských kín prichádza film Beats. Na pozadí explózie hnutia rave prináša príbeh dvoch mladých ľudí, ktorých priateľstvo je vystavené skúške života. Zažijú v nej...