8.6 C
Slovakia
piatok, 21 júna, 2024
spot_img
ÚvodRecenzieRecenzie CDToy Dolls -The Album After The Last One
spot_img

Toy Dolls -The Album After The Last One

Toy Dolls -The Album After The Last One
Toy Dolls -The Album After The Last One

| autor: Stanislav Šimčík

Fanúšikom punkovej scény netreba Toy Dolls extra predstavovať. Jedna z kľúčových skupín Oi! alebo aj Streetpunku pôsobí na scéne už od roku 1979 a za ten čas stihla vydať celkom 12 rádových albumov. V roku 1981 sa objavili na dnes už kultovej platni Strenght Thru Oi!, kde po boku takých zoskupení ako Cock Sparrer, 4-Skins alebo The Rast Resort prezentujú vtedajšiu nerasistickú britskú Oi! Scénu.

Zaujímavosťou je, že vydanie albumu sprevádzali kontroverznosti, keďže na obale je vyfotografovaný v bojovej polohe istý Nick Crane, vtedajší rasistický aktivista a neskorší gay pornoherec.  Naspäť k platni.

The Album after The Last One vychádza 8 rokov po ich poslednom štúdiovom albume Our Last album? Zdá sa, že kapela na čele s charizmatickým Olgom našla dostatok síl a zavesenie kariéry na klinec si rozmyslela. Toy Dolls ostávajú verní svojmu kriticko-satirickému prejavu a dokazujú  to už na prvej skladbe po úvodnom intre – Credit Crunch Christmas, kde maľujú čerta na stenu v podobe chudobných Vianoc bez peňazí.

Takéto mini príbehy opisujúce život robotníckej triedy vo Veľkej Británii sprevádzajú celý album. Neboli by to však Toy Dolls keby tieto témy neboli výdatne okorenené humorom. Vianoce, pivo, neverná manželka, bolesti kĺbov, konzervatívna strana Veľkej Británie, labouristická strana Veľkej Británie – to je len zopár tém, s ktorými sa tu môžte stretnúť.

Poslucháčov takéhoto žánru hudby bude istotne prekvapí zvuk harfy použitý v skladbe Marty’s mam. Pre skladbu o priateľovej závislosti na alkohole –  Deccas drinking problem bol vytvorený aj animovaný videoklip. Po jeho zhliadnutí sa však natíska otázka, či lepšou voľbou by nebolo žiaden klip netočiť. Posúďte sami…

Toy Dolls – Decas drinking problem 

Ako čierna ovca v stáde, avšak v pozitívnom zmysle pôsobí skladba Don’t Drive Yer Car Up Draycott Avenue, spievaná nezvykle bubeníkom. Skladba je spolu s Molly Was Immoral a Down At The Old 29 najlepšou skladbou albumu a pôsobí ako keby skupina príliš počúvala Green day či NOFX.

Toy Dolls – Don´t Drive Yer Car Up Draycott Avenue 

Ako reparácia pre fanúšikov za dlhé čakanie za albumom sa na jeho konci ako bonus nachádzajú 3 akustické skladby.

The Album After The Last One pokračuje v ideovej línii, ktorú si skupina vytýčila už pri vydaní prvých nahrávok. Starého psa novým kúskom nenaučíš a tato fráza sa vzťahuje aj na Toy Dolls. Nie všetky skladby sú skvelé, stále však ide o poctivý energický punkrock, aký by mohlo závidieť týmto recesistom zo Sunderlandu množstvo mladších zoskupení.

Hodnotenie: 3,5/5

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img