8.6 C
Slovakia
nedeľa, 21 apríla, 2024
spot_img

Poľskí psychedelici Lonker See – Byť pripravený na prichádzajúcu apokalypsu

spot_img
Lonker See / live at Nu Sound of Visegrad 2019 / photo by: David Majersky

Už tento víkend sa skupina Lonker See predstaví v rámci projektu Nu Sound of Visegrad v Banskej Štiavnici. Na minulom ročníku festivalu OFF sa nám poradilo odchytiť na pár slov ich basgitaristku Joannu Kucharskú. Otázky smerovali najmä k pomerom na životaschopnej poľskej scéne, ale aj charakteru ich prevažne inštrumentálnej hudby. Vráťme sa o rok späť k ich stále aktuálnemu albumu One Eye Sees Red.

 
Musicpress:
Čo myslíš, kde je strop počúvateľnosti a popularity pri hudbe akú hráte s Lonker See?
 
Lonker See:

Myslím, že práve tu v Európe je dosť priestoru, pretože je tu mnoho úspešných psychedelických rockových skupín a rovnako množstvo európskych krajín sa otvára práve poľskej psychadelickej scéne, špeciálne Veľká Británia, spomeňme Quietus magazine. Potvrdzuje to aj fakt, že túto jeseň by sme mali absolvovať európske turné.

 
Musicpress:
K nám na Slovensko je to len na skok. Hrali ste už niekedy u nás?
 
Lonker See:

Bohužiaľ nie, ale veľmi radi by sme si zahrali na vašom festivale Pohoda. Je to úžasný festival. Navštívili sme ho už dávnejšie ako hostia a bolo by skvelé vrátiť sa naspäť.

 
Musicpress:
Mimochodom, práve festival OFF je charakterom dosť blízky Pohode. Dokonca spoločne vystupujú ako partnerské festivaly.
 
Lonker See:

Myslím, že áno, ale Pohoda je viac „open air“ festival. Je to však podobné v tom, že obidva festivaly sa konajú na letisku. Máme radi toto prostredie, no rovnako dobre sme sa cítili aj u vás na Pohode.

 
Musicpress:
Lonker See je pôvode skupina z Gdyne. Existuje u vás nejaká špecifická hudobná scéna, komunita, ktorú by ste nám radi predstavili?
 
Lonker See:

Jasné, máme tu niečo ako scénu. Ja a gitarista Boro (Bartosz „Boro“ Borowski, pozn. redakcie) máme spoločné hudobné vydavateľstvo Music Is The Weapon a vydávame v ňom predovšetkým albumy z Gdyne a Tri-city:(eng: Tricity, pol: Trójmiasto; t.tj metropolitná oblasť troch poľských pobrežných miest Gdańsk, Gdynia a Sopot, pozn. redakcie), ale aj vôbec z celého Poľska, pretože stále rastieme. Máme naozaj slušnú scénu. Stačí sa pozrieť na portfólio Music Is The Weapon.

 
Musicpress:
Všimol som si váš split album s poľskou skupinou ARRM, ktorá hrá rovnako ako vy na tomto ročníku festivalu OFF. Ako došlo k tejto spolupráci?
 
Lonker See:

Veľmi jednoducho. Náš posledný album One Eye Sees Red sme vydali u rovnakého vydavateľa Instant Classic. Instant Classic pochádzajú z Krakowa, ale vydávajú skupiny z celého Poľska. Prvý album, ktorý sme vydali u nich, bolo práve split-ko s ARRM. Mimochodom ďalšia výborná domáca skupina.

 
Musicpress:
Pre úplnosť, koľko albumov máte na konte k dnešnému dňu?
 
Lonker See:

Na konte máme dva plnohodnotné LP albumy Split Image a posledný One Eye Sees Red. Ešte predtým sme začínali ako viac-menej ambientné duo; ja a gitarista Boro. Rovnako sme vydali LP Lonker Sessions. To je kompilácia našich improvizácií v štúdiu, ale sú na ňom aj niektoré „hotové“ piesne.

 
Musicpress:
Tak ako počujem vašu hudbu ja, nie je napojená na žiadnu súčasnú politickú alebo ináč angažovanú ideológiu alebo hnutie etc. Určite k tomu pomáha aj prevažne inštrumentálny ráz vašej hudby. Môžete s tým súhlasiť?
 
Lonker See:

Necítime to tak, že hudbou, ktorú robíme, musíme dať najavo posolstvo o politike alebo čomkoľvek závažnom. Na druhej strane však cítime, že pocity obsiahnuté v našej hudbe sú omnoho univerzálnejšie a globálnejšie ako pocit byť v strehu, byť pripravený na prichádzajúcu apokalypsu…

 
Musicpress:
Z krajín V4 je poľská scéna neporovnateľne väčšia a pomerne zaujímavá pre Európu a svet vôbec. Možno sa oblúkom vrátim k prvej otázke. Je ešte pre vás miesto stať sa väčšou kapelou akou ste teraz?
 
Lonker See:

Myslím, že doma v Poľsku máme úzku psychedelickú scénu, ale v priebehu niekoľkých rokov rastie a to predovšetkým vďaka zásluhe vydavateľstva Instant Classic. Ak chcú ľudia preniknúť hlbšie do zaujímavej poľskej hudby, mali by sa a poobzerať po spomenutom vydavateľstve Instant Classic. Ale čo je najdôležitejšie, scéna tu rastie a je čoraz väčšia a väčšia.

 

autor: Radoslav Lakoštík ; autor fotografie: Daniel Hevier ml.

Mohlo by ťa zaujímať

Peter Ďurinďák z Voľne Pohodení – Cítil som, že nové pesničky sa budú odlišovať, mám predstavu, že každý album by mal byť v niečom iný

Skupina Voľne Pohodení vydala svoj druhý album pod názvom 22:00. Konceptuálna nahrávka sa zaoberá nielen tematikou času a po hudobnej stránke prináša príklon k väčšej melodickosti....

Alexandra Tkáčová – V hudbe rada pracujem v rámci limitov, posúva to vašu kreativitu

Alexandra Tkáčová je mladá talentovaná speváčka pochádzajúca z Prešova. Svoju tvorbu vydáva pod menom Alexandra. Aktuálne študuje na vysokej škole prekladateľstvo a popri štúdiu učí spev...

Dramaturg Miroslav Dacho o inscenácii Filip – Zachytiť rozptyl, kvalitu i kvantitu Filipovho umeleckého života bolo pre nás určujúce

Inscenácia Filip pojednáva o živote renesančného umelca – hudobníka, skladateľa, zabávača, herca, dramaturga – Jara Filipa. S dramaturgom Miroslavom Dachom sme sa rozprávali o naštudovaní Filipovho diela,...

Elena Dadajová – Moja budúcnosť je spojená s hudbou a divadlom

Mladá sopranistka z Kysuckého Nového Mesta, Elena Dadajová sa rozhodla svoje nadanie ďalej rozvíjať na Anton Bruckner Privatuniversität v rakúskom Linzi. Po štúdiu na Akadémii umení...