8.6 C
Slovakia
pondelok, 20 marca, 2023
spot_img

Woodkid – Chcem sa vrátiť späť k réžii, ale hudbu neprestanem robiť

spot_img

woodkid 2Súčasťou 12.ročníka festivalu Colours of Ostrava bolo aj vystúpenie francúzskeho umelca WOODKIDA, ktoré patrilo nepochybne medzi top koncerty. Yeann Lemoine, ktorý k hudbe prišiel viac menej náhodne popri jeho ďalších aktivitách a projektoch, či ako režisér, alebo graphic designer, odpovedá na otázky pred svojím vystúpením v Čechách.

 


 

Ako vidíš svoju budúcnosť pri tvojej veľkej vyťaženosti?

Woodkid: “ Chcem sa vrátiť spať k réžii, akonáhle skončí hudobné tour s projektom WOODKID, chcem pokračovať ďalej práve v tejto disciplíne. Chcem využiť znalosti, ktoré som nadobudol počas tour a navyše vo veľkej miere sa budem venovať hudbe aj naďalej, práve vďaka režírovaniu„.


 

So speváčkou Lanou Del Rey si spolupracoval dvakrát pri jej hudobných klipoch. Prečo si opätovne pristúpil na spoluprácu s ňou?

Woodkid: “ Pretože prvý klip s Lanou dopadol nadmieru dobre a keďže Lana je moja kamarátka a oslovila ma aj po druhý raz, neodmietol som„.

 


 

Myslís si, že to že momentálne žiješ v Amerike ovplyvňuje tvoju hudbu? Cíteš sa v nej viac európsky?

Woodkid: “ To, že momentálne pôsobím v Amerike nerobí zo mňa Američana. A neznamená, že moja tvorba nie je európska… Som stále Európan, mojou kultúrou je západná Európa. Dokonca mám poľské korene, neskôr sme sa preľtahovali do Francúzska.  Môžeš žiť kdekoľvek, ale stále vieš odkiaľ si…

 


 

Môžeš prezradiť niečo o tvojich hudobných vzoroch v detstve?

Woodkid: “ Tých bolo veľa, na začiatku prevažne to, čo počúvali moji rodičia, neskôr pod vplyvom hudobnej stanice MTV to boli známe komerčné hviezdy 90-rokov, ako Spice Girls, či Backstreet Boys. Neskôr, keď som sa začal venovať hudbe serióznejšie, to boli skladatelia klasickej hudby rôznych období, ako Philip Glass, či Vivaldi„.

 


 

S projektom WOODKID veľa cestuješ a koncertuješ. Je reakcia publika v rôznych krajinách rovnaká?

Woodkid: “ Je to viec menej rovnaké, ale čo ma trochu prekvapilo, bolo publikum vo Francúzsku. Myslel som si, že vo Francúzsku – mojej základni – reakcia publika bude trochu pozitívnejšia. Ale vo všeobecnosti ľudia prijímajú moju hudbu rovnako skvelo, čo ma náramne teší. Bol som veľmi milo prekvapený z prijatia vo Veľkej Británii, kde je hudobný trh veľmi rozvinutý. A mám skvelé zážitky z koncertovania na Slovensku, Poľsku, či v Prahe„.

 


 

V tvojej hudobnej tvorbe sa vyskytujé mnoho symbolov. Dokonca nosíš tetovanie na rukách, ktoré sa neraz objavujú v tvojich klipoch. Nechceš prezradiť, čo znamenajú?

Woodkid: “ Nerád odpovedám na túto otázku. To, čo mám práve rád na mojom hudobnom projekte, je že je ako puzzle – texty, hudba, atď. vytvárajú príbeh, v ktorom chýbajú časti puzzle a je tu veľa symbolov a mystérie. O čo sa snažím, je ponechať tie chýbajúce kúsky a je práve na ľuďoch, čo si tam nájdu. A čo sa týka môjho tetovania (2 kľúče na predlaktiach, pozn.red.), je to spojené s náboženstvom“.

 


 

Ako sa stalo, že si módny dom Dior pomenoval svoju kampaň Jeseň/Zima 2013 tvojoch skladbou Iron? Ako si prijal túto informáciu?

Woodkid: “ Oslovili ma, či môžu použiť môj track Iron vo svojej kampani. A ja som sa vôbec nebránil. Sám som milovníkom módy, resp. samotného odievania, pretože takto môže človek lepšie vyjadriť svoju osobnosť. Rovnako je ľahké odhaliť individualitu človeka, už za pomoci výzoru„.

prepis z Tlačovej Konferencie Ivaa – niektoré otázky položil Juraj Schwarz

Mohlo by ťa zaujímať

Jon Hopkins – Creative process is a drive a very deep drive

The themes are: backgrounds / influence-inspiration / communication-cooperation vs. solo / ambiguity (trough visuals / trough 4x videos) / creativity in general / and...

Grégory „Zigo“ Mavridorakis z Dub Inc – Boli sme začiatočníci, ale mali sme niečo unikátne. Ako kočovníci, ale 100% oddaní hudbe!

Rozhovor s Dub Inc, za ktorú odpovedal bubeník Grégory Mavridorakis. Na Slovensku reggae žije aj vďaka Uprisingu, na ktorého zimnú verziu sa francúzska kapela...

Dalibor Kocián alias Stroon – Hudba v chráme má veľkú energiu, filmová často trpí orchestrálnymi klišé

Jeho nahrávka Temple Timbre Embers z roku 2020 sa venovala súčasnej chrámovej hudbe. Dalibor Kocián, ktorý vystupuje pod umeleckým menom Stroon, k nej pristúpil z pohľadu formy...

Henry Rollins – Pri cestovaní hľadám hlbšie porozumenie ľudskej existencie

Hudobník, herec, rozprávač, spevák a spisovateľ Henry Rollins nám porozprával o jeho pohľade na život a pracovnú motiváciu. Čo ho naučilo cestovanie po svete...