8.6 C
Slovakia
sobota, 5 októbra, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyDesať zaujímavostí zo života Joan Baez

Desať zaujímavostí zo života Joan Baez

Rozlúčkové turné Fare Thee Well. Po jeho skončení opona padne a hudobný svet príde o jednu zo svojich najväčších osobností. Joan Baez vystúpi 29. marca v Bratislave. Ešte pred jej vystúpením sa dozviete o nej zaujímavé fakty, ktoré ste možno ani netušili.

01) Jedným z posledných mieste, kde Joan Baez odohrá koncert uskutočnený v rámci rozlúčkového turné, bude Bratislava, v ktorej počas svojej kariéry vystúpila už dvakrát. Prvýkrát na pamätnej Bratislavskej lýre v roku 1989. Najprv na ňom pozdravila disidentské hnutie Charta 77, potom poslala pozdrav prítomnému Václavovi Havlovi a nakoniec pozvala na pódium Ivana Hoffmana – pesničkára a jednu z tvárí Nežnej revolúcie, ktorému po prvej slohe piesne Nech mi nehovoria vypli mikrofón a nakoniec ho vypli aj Joan Baez.

02) Jej prvé pesničkárske obdobie sa viaže na spoluprácu s Bobom Dylanom – umeleckým aj osobným partnerom, ktorému pomohla rozbehnúť kariéru. Spolu vystupovali od roku 1962 až 1965. Dylan nebol na začiatku ich vzťahu známym umelcom, ale postupne ako ho začala Joan pozývať na javisko, si ho publikum obľúbilo. Ich vzťah sa stal stelesnením protestného hnutia, no dlho nevydržal. Aj z tohto dôvodu Dylan už nikdy na verejnosti nehovoril o svojom súkromí.

03) Hudobníčkin obdivovateľ bol aj o štrnásť rokov mladší Steve Jobs, spoluzakladateľ firmy Apple Inc., s ktorým Joan prežila krátku známosť.

04) S verejným vystupovaním začala v mladom veku a už ako osemnásťročná etablovaná pesničkárka zahrala na jednom z najznámejších pesničkárskych festivalov Newport Folk Festival. O rok neskôr vydala sólový debut vo vydavateľstve Vanguard Records, v ktorom nakoniec vydala štrnásť albumov.

05) Spájalo ju dlhoročné priateľstvo s Martinom Lutherom Kingom Jr. Sprevádzala ho na jeho cestách po amerických mestách, vrátane slávneho vystúpenia vo Washingtone, kde zahrala niekoľko svojich piesní pred viac ako dvestotisícovým davom, po boku Boba Dylana a Mahalie Jackson.

Joan Baez – We Shall Overcome live 1963

06) Joan vystupovala na legendárnom festivalu Woodstock v pokročilom štádiu tehotenstva. Aktivista bol aj jej prvý manžel David Harris. Ich päťročné manželstvo, z ktorého majú syna Gabriela, bubeníka a príležitostného hráč jej koncertnej kapely, bolo poznačené tým, že David bol viac vo väzení než na slobode.

07) Počas dospievania trpela rasovou neznášanlivosťou, preto sa rozhodla, že nebude mlčať a prehliadať krivdy. Svoje mexické korene nikdy netajila a svoj prvý album venovala obetiam čílskeho diktátora Augusta Pinocheta. O čosi neskôr vydala španielsku nahrávku Gracias a la Vida s piesňou No Nos Moveran (We Shall Not Be Moved), ktorá bola v Španielsku po viac ako štyridsať rokov zakázaná. Bola prvou interpretkou / interpretom, ktorá ju tri roky po smrti generála Franca, zahrala v Madride.

08) Otec Albert bol úspešným vedcom, vynálezcom röntgenového mikroskopu, ktorý spočiatku vôbec nebol nadšený, že by sa jeho dcéra mala stať profesionálnou speváčkou, keďže nemala hudobné vzdelanie a podľa neho sa malo ísť budúce povolanie študovať na čo najvyššej úrovni. Názor vedca zmenila až dcérina drina a prvé úspechy.

09) K aktivizmu ju priviedol jej otec, ktorý viedol prvý protest na ktorom sa zúčastnila. Odporcovia mierového hnutia po nich hádzali balóny napustené vodou. Po jednom z protestov ju spolu so sestrou a mamou zavreli na niekoľko dní do väzenia a prepustili ich až potom, čo vo väzenskej cele zorganizovali nové protesty.

10) O politiku sa neprestala zaujímať ani v 21. storočí. V roku 1993 prijala pozvanie do utečeneckého tábora v Bosne a Hercegovine, protestovala aj proti vojne v Iraku a Afganistane, podporovala hnutie Occupy Wall Street protesters, a dodnes je aktívna v rôznych humanitárnych organizáciách.

Joan Baez – Joe Hill live 2011

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img