Francúzsky hudobník, skladateľ a azda najvýznamnejší priekopník elektronickej hudby Jean-Michel Jarre navštívi v rámci svojho aktuálneho turné aj Bratislavu. Svetové turné s názvom Electronica Tour sľubuje bohatú show založenú na kombinácii hudby s vizuálnym umením a digitálnymi technológiami.
Jarre spustil turné už počas leta, kedy vystupoval na festivaloch v Taliansku, Francúzsku či Nemecku. Počas augusta a septembra si dal pauzu, no od októbra v turné pokračuje koncertovaním v ďalších krajinách. V Bratislave sa predstaví už 9. novembra o 20:00 na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu. Následne pokračuje koncertmi v ďalších krajinách a čerešničkou na torte bude koncert v Paríži, 12. decembra.
Jean-Michel Jarre je známy svojimi outdoorovými koncertmi , ktoré sú charakteristické vďaka bohatej laserovej show či ohňostrojom a sú dôsledne prepracované po vizuálnej stránke. Jeho koncerty navštevuje nespočetné množstvo divákov, o čom svedčí aj zápis v Guinnessovej knihe rekordov za usporiadanie najväčšieho outdoorového koncertu. Ten sa uskutočnil v Moskve v roku 1997 a zúčastnilo sa ho približne 3,5mil. ľudí. Umelec má za sebou veľmi úspešnú kariéru, ktorú odštartoval už v roku 1976 svojim debutový album Oxygéne, ktorého sa predalo cez 12 mil. kópii. O dva roky neskôr vydal album Équinoxe a pracoval na ďalších významných albumoch a projektoch, v ktorých pokračuje dodnes. V tomto roku vydal album Electronica 2: The Heart of Noise, na ktorom sa objavili hudobníci ako Pet Shop Boys či Hans Zimmer. Zaujímavosťou je spolupráca s Edwardom Snowdenom, ktorého prejav použil v 8. nahrávke tohto albumu. Momentálne spolupracuje s kapelou Gorillaz na ich albume a začiatkom decembra má vyjsť jeho ďalší album Oxygéne 3, ktorý vznikne k 40. výročiu od vydania Oxygéne.
Jean-Michel Jarre – Electronica teaser
Jean Michel Jarre je okrem iného aj prezidentom CISAC-u a veľvyslancom dobrej vôle Unesco. Minulý rok vydal CISAC vôbec prvý prieskum mapujúci dopad kultúrneho a kreatívneho priemyslu na svetové hospodárstvo. Jeho cieľom bolo upozorniť verejnosť na značne prehliadaný fakt a to, že svetová ekonomika je od tvorcov a ich diela do veľkej miery závislá. Prieskum poukazuje i na vzájomnú závislosť digitálneho a kreatívneho sektora, ktorá je dnes nesporná. Podľa výsledkov, ku ktorým členovia CISAC-u dospeli, by mala Európa dbať na presadzovanie spravodlivých odmien za použitie diel. Ich autori totiž neprispievajú len ku kultúre, ale aj k hospodárskemu blahu Európy. Ako teda vidno, Jean – Michel Jarre je aj vo svojich 68 rokoch stále veľmi aktívnym umelcom a preto si myslím, že jeho koncert v Bratislave v rámci Elcetronica Tour bude rozhodne stáť za to. Umelec sa snaží prezentovať elektronickú hudbu zaujímavo, pútavo a revolučne a preto sú jeho show vždy jedinečné. Určite sa preto znova postará o neopakovateľný zážitok.