8.6 C
Slovakia
utorok, 25 júna, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyZrní pokrstia nový album v MMC spolu s Lenkou Dusilovou
spot_img

Zrní pokrstia nový album v MMC spolu s Lenkou Dusilovou

ZRNÍ (krst CD) / LENKA Dusilová & Baromantika

Patria k najväčším zjavom v českej hudobnej scéne. Dokonale kombinujú mainstremový aj alternatívny prúd. S týmto iskrivým spojením rozprúdili tuzemskú scénu. Reč je o Lenke Dusilovej & Baromantika a skupine Zrní, ktorá v Bratislave pokrstí nový album. Príďte si 27. apríla vychutnať do bratislavského MMC moderné pesničkárstvo s nádychom experimentu, intímnej výpovede a krásneho umeleckého posolstva.

Keď skupina Zrní na svojom facebookovom profile prezradila, že pracuje v štúdiu na nových piesňach, fanúšikovia zaplesali. Album sa nahrával v slnečnom Madride a o výslednú zvukovú podobu sa postaral producentský tandem Ondřej Ježek a Jonatán Pastirčák alias Pjoni. Po pätnástich rokoch existencie nedochádzajú nápady, ale muzikanti prišli s ďalšou inšpiráciou. Pri tejto príležitosti sa Zrní chystá na bratislavský koncert, ktorý bude spojený s krstom novej dosky. Zrní prichádzajú po krátkej tvorivej prestávke v dobrej forme, na ktorú sa naladili ešte v roku 2016 intenzívnym koncertným turné uskutočneným pri príležitosti podpory autonómie Tibetu. Predstavili sa na ňom s tibetským spevákom Lotenom Namlingom. Bolo to kúzelné, intímne a majúce hĺbku. Pre toto spojenie a interakciu s publikom ich hudobní publicisti v Čechách i na Slovensku považujú za jednu z najlepších koncertných kapiel.

Spevák Jan Unger o tejto harmónii s fanúšikmi vraví: „V prvom rade chceme objavovať seba samých a sa povedať, že hudba, ktorú tvoríme, skôr sprevádza nás. Ak umenie berieme ako druh komunikácie, potom sa snažíme o rozhovor s naším vnútrom a vzápätí preniesť ten zážitok na poslucháča.“ Zrní sa podarilo vytvoriť vlastný štýl, ktorý nie je závislý od žiadnych trendov, ani nátlaku od hudobných vydavateľstiev. Nemusia sa páčiť, pretože oni sa ľuďom páčia, takí akí sú. Kapela k tomu dodáva: „Neustále na našom štýle pracujeme a snažíme sa z neho vytesať niečo konkrétnejšie. Pomohlo práve aj to, že sme opustili angličtinu a šli vlastnou cestou.“ Túto snahu si všimli nielen fanúšikovia, ale aj odborné kruhy, ktoré im pred dvoma rokmi udelili cenu Anděl za Objav roku. Skupina Zrní sa na koncerty vždy teší a berie ich ako veľkú udalosť: „Snažíme sa eliminovať riziko, že upadneme do stereotypu. Pred každým vystúpením sa povzbudzujeme, aby sme zahrali náš najlepší koncert. Robíme to nielen pre ľudí, ale aj pre nás samýchaby sme nestratili energiu, motor, ktorý nás ženie. Nechceme, aby naša hudba pôsobila ako z výrobného pásu v továrni.“

Zrní – Deadman live 2017

Interpretačné skúsenosti naberala Lenka Dusilová v detskom speváckom súbore Bambini di Praga, no autorskú inšpiráciu pretavila z rôznych folkových, trampských a bluesgrassových podujatí, kam chodila so svojou mamou, ktorá ju zasvätila do tajov pesničkárstva. Neskoršie kroky smerovali do rockovej skupiny Sluníčko a do spoluprác so skupinami Lucie, Čechomor či Květy. Paralelne k tomu rozvíjala sólovú kariéru, počas ktorej založila projekt Baromantika, s ktorým nahrala dva cenené a ocenené albumy Baromantika a V hodině smrti. Neobyčajný zjav populárnej hudby vybudil z letargie alternatívneho aj mainstremového poslucháča.

Kedysi problémová interpretka premenila výstrednosti za odvážne experimentovanie v hudbe. Transformáciu vo svojom živote rozoberá aj na poslednom štúdiovom albume V Hodině smrti nahrávanom medzi pôrodom a po ňom,  na ktorom hovorí o odvahe nebáť sa usmrtiť svoje staré návyky a stereotypy. Ide o akúsi Lenkinu rozlúčkou so starým spôsobom života. Zdanlivo pôsobí temno, čo vyplýva aj z jej minulosti, keď inklinovala k poézii Františka Halasa a Arthura Rimbauda, no zároveň má v sebe zakorenené posolstvo nebáť sa pohnúť z miesta, ktoré vám už nič nedáva.

Dusilová charakterizuje samú seba ako plachú osôbku, no na pódiu vie premeniť svoj strach na otvorený dialóg medzi ňou, poslucháčom a kapelou. Zdanlivú intimitu vypĺňa aj vo veľkom priestore pestrými aranžmánmi, bohato variovanými zvukmi a úprimným narábaním s emóciami. Dusilová príde spolu so svojou skupinou Baromantika bratislavský MMC „vymaľovať“ akustickými i elektronickými plochami v odžitých príbehoch. Na poslucháčov  čaká štýlová otvorenosť, zaujímavé aranžmány v podaní kapely Baromantika a nenapodobniteľný vokálny prejav Lenky Dusilovej. Súčasťou koncertu budú piesne zo súčasného repertoáru, recyklovaná tvorba z predchádzajúcich projektov a možno aj nejaké novinky.

Lenka Dusilová & Baromantika – Indiánky

Spriatelení interpreti Lenka Dusilová & Baromantika a Zrní vystúpia 27. apríla v bratislavskom MMC klube. Dusilová predstaví svoje najznámejšie piesne aj novinky, Zrní pokrstia svoj najnovší album, ktorý vychádza v marci tohto roku.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img