8.6 C
Slovakia
streda, 29 mája, 2024
spot_img
ÚvodRecenzieRecenzie CDBlanch – Delusion
spot_img

Blanch – Delusion

Debutový album pôvodne sólo projektu, neskôr štvorčlennej kapely Blanch s názvom Delusion je von už nejaký ten piatok, no napriek tomu nestráca na svojej atraktivite.

Speváčka, gitaristka a skladateľka Bianca Macková spolu s Dominikom Špulerom (bicie), Jakubom Kolesárom (basgitara) a Marekom Votrubom (klávesy, gitara) ponúkajú nosič s nápaditým a ojedinelým zvukom. Okrem štvorice tvoriacej Blanch, k výslednému tvaru prispeli aj hudobníci Milan Adnré, Igor Ajdži Sabo, Filip Hittrich a Ladislav Végh.

Napriek tomu, že Delusion je debutový album, nemá také črty. Zo skladieb nesrší experimentovanie so žánrom, práve naopak, každá pieseň znie vyzreto. Každá zmena žánru od folku po jazz dokonca z dramaturgického hľadiska pasuje do celkového konceptu albumu.

“Na Delusion sú zachytené všetky pocity, všetky trápenia a všetky poznania, ktoré ma počas posledných troch rokov sprevádzali. Za každou skladbou stojí osoba, ktorá mi niečo vzala, niečo dala a hlavne a veľa naučila. Na konci konca a začiatku začiatka vám musím poďakovať za každé slovo a každú myšlienku, ktorú ste mi svojím správaním dali,” opisuje Bianca Macková v booklete na nosiči.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že Delusion bude tematicky monotónny album plný melancholických piesní, ako to majú súčasný debutanti vo zvyku. Po vypočutí je však poslucháč vyvedený z omylu. Vďaka vyššie spomínanej žánrovej rôznorodosti nenájdete na nosiči, z hudobného hľadiska, dve rovnaké skladby.

To sa, žiaľ, nedá povedať o textovej stránke albumu. Vo viacerých piesňach rozoberá autorka rovnaké témy. Snaží sa ich však vždy podať inak a tak jej ventiláciu negatívnych pocitov, falošnej nádeje a ilúzie rozlišuje inou energiou v skladbách. K rozpovedaniu rovnakých tém inými spôsobmi jej pomáha aj anglický jazyk, ktorý ponúka širšie spektrum slovnej zásoby.

Každá nahrávka je tak zložená, aby nehovorila iba o jednom konkrétnom zážitku. Poslucháč si v nich dokáže nájsť to svoje. Delusion je album nahratý s oprávnenou ambíciou rozkopnúť brány na medzinárodných vodách.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img