8.6 C
Slovakia
štvrtok, 8 júna, 2023
spot_img

Dirtmusic – Lion City

spot_img

dirtmusic-lion-city-300x300Túto nesmierne zaujímavú a pútavú skupinu založili traja veteráni nezávislej scény. Fascinácia africkou kultúrou ich zaviedla až do kolísky civilizácie. Vďaka spojeniu s tamojšími hudobníkmi tu máme jednu z najsilnejších nahrávok roka v oblasti world music.

Chrisa Eckmana si budú mnohí pamätať ešte z účinkovania v kultovej kapele The Walkabouts, ktorá spolu profilovala seatlleské indie vydavateľstvo Sub Pop. Už vtedy jeho gitarový prejav (inšpirovaný country a gospelom) kontrastoval k špinavému grungu prezentovanom v tomto labeli. Naproti tomu Hugo Race patril k najvýraznejším postavám melbournského undergroundu, keď istý čas bol súčasťou formácie Nick Cave & The Bad Seeds. Tretím do tejto pozoruhodnej partie je vyhľadávaný koncertný hráč Chris Brokaw. 

Dirtmusic – Blind City


 

Analógia názvu Dirtmusic spočíva v tragickej postave moderného austrálskeho diela Luther Fox od Tim Wintona. Podobne ako hlavný hrdina tejto prózy sa snažia páni muzikanti „v úžase prázdnoty, ktorá oslobodzuje predstavivosť a straší duše“ nájsť poznanie nášho sveta. A hudobný žáner world music je pre nich oslobodením od lacného popu, do ktorého splynula aj alternatíva. V roku 2010 zaviedli Eckamanove nomádske skúsenosti kapelu  až do ďalekého afrického štátu Mali.

Dirtmusic & Samba Touré – Red Dust


 

O dva roky neskôr sem opäť zavítali, aby nahrali rovno dva albumy naraz. Hudba, ktorá vznikla na mieste je ovplyvnená neistou atmosférou krvavých nepokojov, ktoré vtedy v hlavnej metropole Bamako prebiehali. No ešte väčší vplyv na rukopis dosky Lion City majú tamojší muzikanti. Na nahrávke sa podieľali členovia legendárnej tuareskej kapely TamikrestOusmane Ag Mossa (gitara), Cheikh Ag Tiglio (basová gitara) a Aghaly Ag Mohamedine (bicie nástroje). Svojim interpretačným umením prispela aj formácia Super 11, hip hopový guru MC Jazz, ako aj mladá senegalská speváčka Ibrahima Diouf. Skladby z albumu Lion City sú plným vyvrcholením fúzie západnej a africkej hudby, ktorá ešte na predchádzajúcich počinoch nebola dotiahnutá do úplneho konca.

Dirtmusic & Ibrahima Diouf – September 12


 

Hlavným architektom kompozícii je Chris Eckman a jeho melancholické nápady dopĺňa mestská estetika Chris Brokawa. Skladby sa točia okolo basového ostináta, ktoré na seba nabaľuje harmóniu. Psychadelická a world music rovina splýva do seba a tiahne sa celým albumom. Občas je ešte možné počuť pozostatky Walkabouts, ale už naozaj v mäkšom priznaní. V piesni Clouds are Cover zase možno počuť inšpiráciu spomínaných The Bad Seeds, no Dirtmusic gradujú formu v jednom tempe.

Dirtmusic – Clouds Are Cover


 

Každý jeden nástroj tu zohráva dôležitú úlohu a výsledkom je hypnotický súzvuk s výraznými rituálnymi rytmami. Všimli si to aj renomovaní kritici, ktorí tento album radia medzi vrchol spolupráce medzi africkými a západnými hudobníkmi.

| autor: Daniel

Mohlo by ťa zaujímať

Slowthai – Ugly

Britský umelec Slowthai, známy svojím provokatívnym štýlom a odvážnou kombináciou hip-hopu, grime a punku, sa vracia so svojím najnovším albumom "Ugly" - predstaví ho...

Júlia Kozáková – Manuša

Ako mladé dievča trávila letné prázdniny v rómskych osadách. Aj vďaka tomu prenikla do hĺbky a krásy rómskej kultúry, ktorú si zamilovala. Dnes ju...

The Weeknd – Dawn FM

The Weeknd-ov piaty štúdiový album popisuje jeho osobnú cestu do očistca. Pozýva nás, aby sme mu na nej robili spoločnosť, zatiaľ čo duše všetkých zúčastnených...

Iggy Pop – Every Loser

James Newell Osterberg Jr., ktorého poznáme pod menom Iggy Pop, odštartoval nový rok albumom Every Loser. Pri jeho tvorbe spolupracoval s niekoľkými významnými umelcami a výsledok...