8.6 C
Slovakia
sobota, 19 septembra, 2020
Home Recenzie Katarína Koščová & Daniel Špiner - Hranica dažďa

Katarína Koščová & Daniel Špiner – Hranica dažďa

Ku koncu roka 2019 vydalo prešovské duo Katarína Koščová & Daniel Špiner album plný poézie. Verše, ktorými sa môžme nechať umyť.

Katarína Koščová obásnila takmer všekty z trinástich piesní na albume. O dve (Ako mi je, Soľná jaskyňa) sa postarala Silvia Kaščáková, taktiež rodáčka z Prešova. Okrem Katky Koščovej spolupracovala aj s Katkou Knechtovou, či Komajotou. Konkrétne Soľná jaskyňa je jednou z najúprimnejších piesní na slovenskej scéne za poslednú dekádu.

Hudobná zložka tiež nezaostáva za tou textovou. Katarína Koščová už dávno neexperimentuje, našla svoj žáner aj prejav, ktorý každou skladbou len zreje a zreje a zreje a… Po hudobnej stránke teda dvojica nesklamala a priniesla kvalitný nosič im taký samozrejmý. Hudobná zložka však necháva slovám dostatočný priestor preraziť.

Katke Koščovej nie je cudzí ani český jazyk, aj napriek skoro tristo kilometrovej vzdialenosti. Človek by si mohol myslieť, že bude mať bližšie k poľštine alebo ukrajinskému jazyku. Prešovčanka sa však nenechala ovplyvniť verejnou mienkou a tak priniesla dve výnimočné skladby. Tanči rozbilo nastolenú atmosféru albumu svojou tancuchtivosťou. Druhá s názvom Zůstalo ticho so svojou výpovednou hodnotou, paradoxne, prináša ticho. Je totiž viac než dôstojné zakončenie daždivej hranice. Celok pôsobí melancholicky, no o to viac kričiaci do sveta po hodnotách, pochopení a hľadajúci vlastné miesto v živote.

Dovolím si tvrdiť, že nikto by sa neurazil, keby Hranica dažďa vyšla ako zbierka básní. Texty totiž spĺňajú všetky atribúty kvalitnej poézie. Spolu s aranžmánmi prvotriednych hudobníkov však posúvajú slová do iných dimenzií.

Pod hlavičku Slnko records pribudlo ďalšie jedinečné dielo, ktoré vytŕča spomedzi nastolených trendov a razí si svoju vlastnú cestu. Aj v daždivom počasí.

VYBERÁME

audio electronics live – Konvergencie 2020

Spojením vážnej a elektronickej hudby sa v Slovenskom rozhlase začína ďalší ročník festivalu komornej hudby Konvergencie – na dnešnom koncerte zaznejú diela od Giovanniho...

Avishai Cohen odstartoval letošní ročník Jazz festu Brno

Brnu známý a oblíbený jeruzalemský rodák Avishai Cohen otevřel letošní zpožděný ročník Jazz festu Brno. Díky pandemii...

Zbigniew Lewandowski – profilový album legendárneho poľského bubeníka

V 80. rokoch Zbigniew Lewandowski, bubeník okrem iného známy aj z kapiel Crash a String Connection, viedol svoje vlastné...

Struny Podzimu dnes otvorí Avishai Cohen na streche Lucerny

Dnešným dvojkoncertom (18:00 a 20:00) izraelského kontrabasistu Avishai Cohena na streche Lucerny sa začína festival Struny Podzimu.

Martin Chrobák a John Prine

Pesničkár Martin Chrobák nakrútil videoklip k skladbe Na konci leta – coververzia Summer´s End od nedávno zosnulého amerického hudobníka Johna Prinea – ktorá...