8.6 C
Slovakia
utorok, 18 júna, 2024
spot_img
ÚvodRecenzieRecenzie CDJozef Lupták - Free in One
spot_img

Jozef Lupták – Free in One

Jozef Lupták - Free in One
Jozef Lupták – Free in One

„Bude mi cťou, ak sa necháte vtiahnuť do zvukovosti a priestoru hudby mojich skladieb a podporíte tak vznik tohto CD“, slová, ktoré väčšinou nájdete až po rozbalení CD, nie ešte pred jeho kúpou.

Jozef Lupták, interpret a organizátor festivalu Konvergencie, sa rozhodol využiť čoraz populárnejší crowdfunding. Profesiou violončelista, v detstve aj bubeník, ktorý si po pätnástich rokoch dozrievania splnil svoj vysnívaný sólový projekt pre violončelo, hlas a beatbox.

Skladby vznikali postupne a za každou jednou sa ukrýva Luptákov prežitý príbeh. Inšpirovaný samotou (Pieseň bez slov), vnútorným prežívaním (Gitanjali), panikou a úzkosťou (Šesť mesiacov), či povznesením k nebesiam (Tri v jednom) to kulminuje do veľkého nadýchnutia (Hlboký nádych). Táto artikulácia sa má javiť nielen v hudbe, ale i v zmene životného tempa. Luptákova autorská nálada pekne zapadá do interpretácie skladieb od skladateľov Johna Tavenera (Threnos),Vladimíra Godára (O, Crux – Meditation for Solo Cello) a Ernesta Blocha (Jewish Prayer), v ktorých je znamienko rovnosti medzi spiritualitou, kritickým myslením a humanizmom.

Za týmto všetkým nestojí intuícia, ale analógia medzi violončelom a ľudským hlasom. Nástroj náreku, vášne i hnevu sa neprejavuje vo fragmentoch, no v plnohodnotne pôsobiacich kompozíciách.

spot_img
Predchádzajúci článok
Ďalší článok
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img