8.6 C
Slovakia
pondelok, 20 mája, 2024
spot_img
ÚvodRecenzieRecenzie CDMartin Chrobák - Radosť & záujem
spot_img

Martin Chrobák – Radosť & záujem

Martin Chrobák - Radosť & záujem
Martin Chrobák – Radosť & záujem

Medzi prvým a tretím albumom Martina Chrobáka je takmer dvadsaťročné rozmedzie. Príjemná oáza myšlienok skúseného hudobníka uvedomujúceho si, že život po päťdesiatke spočíva najmä v maličkostiach a radostiach všedných dní.

Slovenský pesničkár pochopil silu, ktorá má vychádzať z prvej piesne. Licitácia Bez rieky, bez brehu má silný melodický námet a hneď zaujme. Folk rockový záber nepoľavuje ani pri ďalších skladbách a tretí album Martina Chrobáka si udržiava vysoké tempo.

Je to dané pestrým aranžovaním a variabilitou melodických línií. Ich odtiene majú vyjadriť životné peripetie a nejednoznačnosť toho, čo nás čaká. Nič nie je čiernobiele. Raz vyjde nad vašimi hlavami slnko, a razom sa za ním môže objaviť mrak, tak ako to Martin spieva v piesni Meteoservis, z ktorej na poslucháča „pršia kvapky“ rockových patternov.

Inokedy sa objavuje bluesová melanchólia (Nerád-rád som múdrejší), ľudový nápev (Mucha), ale hlavne Chrobákov typický rukopis, resp. gitaropis s priamočiarosťou. Svoju stopu vytesali aj vzácni hostia, napr. Martin Husovský, Marián Jaslovský, Juraj Turtev a ďalší z enklávy pätnástich hudobníkov.

Martin Chrobák – Radosť & záujem

Martin Chrobák túto početnosť organizoval po dobu troch rokov. Pre neho je typické, že robí pomalé a premyslené kroky. Radšej uvažuje dopredu, než spontánne vydá všetko, čo nahrá, preto až v päťdesiatke pribudol iba tretí autorský album. S vekom podľa Martina Chrobáka prichádza aj snaha zhmotniť hudobné a slovné myšlienky nekomplikovane.

Martin Chrobák – Srdce čínskeho zvona

V jedenástich skladbách vznikla vzácna symbióza medzi slovom a hudbou. Poslucháč má radosť, že Martin Chrobák prejavil záujem opäť nahrávať.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img