8.6 C
Slovakia
nedeľa, 20 septembra, 2020
Home Recenzie Valér Miko - In the Nature

Valér Miko – In the Nature

S bilancovaním uplynulého hudobného roka sa ukazuje, že tu po ňom zvýšilo aj mnoho restov. Sú medzi nimi albumy, ktoré ostali kdesi v úzadí, alebo sa im skrátka nevenovala prílišná pozornosť. Rád by som v skratke upriamil pozornosť aspoň na jeden z nich.

Jazz je v našom prípade skratkou, zjednodušením, určite však ničím hanlivým. Valér Miko a jeho album In the Nature je tradičným rovnako sviežo znejúcim pojatím komplexu „jazzovej“ hudby, ktorá do seba vie nasať mnoho vplyvov. Romantizujúce, ambientné, „groovy“ (Inside The Woods), popovo vzletné (By the Sea), ale aj synteticky prísne, ako je tomu v skladbe On The Way Here a jej kontrastnom motíve. Čo je však dôležité, je ľahkosť a plynulosť s akou so sebou kompozície komunikujú. Každá z ôsmich od spevu oslobodených skladieb si vytvára vlastnú identitu a jedinečnosť.

Pozvaní hostia (Ján Kružliak ml.– husle, Matej Korbelič – trúbka , Sisa Michalidesová- flauta, Roman Harvan – violončelo) prinášajú do kapely (Michal Šelep – basgitara, Pavol Bereza – el. gitara, Michal Fedor – bicie) sviežu farebnosť. Album In the Nature umne osciluje medzi poslucháčsky náročnejšími plochami a hravou „páčivosťou.“ Príkladom na tú druhú hravú, vzletnú a vôbec nie „odvrátenú“ stranu hudby Valéra Mika je kompozícia Sometimes It Appers In The Sky.

Valér Miko – Sometimes It Appers In The Sky

Exemplárny príklad a odpoveď pre všetkých fanúšikov fenoménu Mareka Brezovského. Presne ten typ hudby, ktorý vie ako komplex zaplniť mnohoraké chúťky diverzifikovaného publika bez podlizovania a vypočítavosti. Dovolím si aj malý „technický“ dodatok. Spomenutý stupeň náročnosti ponechávam na každého poslucháča.

Záverom: opäť ďalší výrazný a predsa nie moc exponovaný počin roku 2017, ktorý by nemal ostať len v rukách nadšencov. Odporúčam, teším sa a opätovne počúvam.

VYBERÁME

Bratislavská noc komornej hudby na Konvergenciách 2020

V bratislavskom Design Factory sa dnes od 17:00 uskutoční tradičná Bratislavská noc komornej hudby, na ktorej zaznejú v...

audio electronics live – Konvergencie 2020

Spojením vážnej a elektronickej hudby sa v Slovenskom rozhlase začína ďalší ročník festivalu komornej hudby Konvergencie – na dnešnom koncerte zaznejú diela od Giovanniho...

Avishai Cohen odstartoval letošní ročník Jazz festu Brno

Brnu známý a oblíbený jeruzalemský rodák Avishai Cohen otevřel letošní zpožděný ročník Jazz festu Brno. Díky pandemii...

Zbigniew Lewandowski – profilový album legendárneho poľského bubeníka

V 80. rokoch Zbigniew Lewandowski, bubeník okrem iného známy aj z kapiel Crash a String Connection, viedol svoje vlastné...

Struny Podzimu dnes otvorí Avishai Cohen na streche Lucerny

Dnešným dvojkoncertom (18:00 a 20:00) izraelského kontrabasistu Avishai Cohena na streche Lucerny sa začína festival Struny Podzimu.