8.6 C
Slovakia
nedeľa, 14 apríla, 2024
spot_img
ÚvodRecenzieRecenzie CDVeneer – Recovery
spot_img

Veneer – Recovery

Raz za čas sa stanú na našej scéne zázraky. Niekedy je však ten čas o niečo dlhší, než si predstavujeme. To isté možno tvrdiť aj o druhej nahrávke trnavskej formácie Veneer, debutujúcej v roku 2003 albumom Light. Pokračovať mali s radovkou Recovery, na ktorú sa čakalo v septembri. Septembri 2005. Plány sa však zmenili.

Osud poznačený melanchóliou. Veneer nikdy nevydali druhý radový album tak, ako chceli. A nevydali ho ani tentoraz. Z Recovery sa stal krátkodobý, čo do dĺžky stopáže, pokračovateľ singlu Spheres z roku 2018. Môže to byť zdanie, no aranžovaním aj lyrickou stavbou sa Veneer pridŕža vlastného štýlu – inklinácia k trip-hopovému tempu a existencialisticky pasívne prežívanie v textoch. Ani jedna z pätice skladieb sa pritom nijako nevymaňuje zo zomknutého konceptu nahrávky, lyricky bohatej na motívy posmeľovania a nádeje s odhodlaním pokračovať. Napriek tomu, že to môže znieť optimisticky, opak je pravdou.

Zotavenie po pätnástich rokoch

Z Recovery je cítiť presne ten zámer, ktorý členovia tlmočili v médiách už pred pätnástimi rokmi. Zvuk je menej rafinovaný, atmosféra alt rockovo drsnejšia, obzvlášť v porovnaní s dynamickou prvotinou. Zmenilo sa totižto tempo; to je, azda aj vzhľadom na dĺžku nahrávky, až nezvyklo pomalé. Vynímajúc progresívne a zrejme aj skoršie realizované Delete Me či Shoot the Pride (držiaci si produkčnú štylistiku Milana Caisa z Tata Bojs) sa nemožno ubrániť pocitu, že tempo je navyše aj jednotvaré. Nuž, sonická diverzita, ale aj lyrická zmyselnosť, ktoré posunuli Veneer do popredia pred sedemnástimi rokmi, na Recovery chýbajú. Snáď zámerne.

Čo zvuku prospelo s odstupom pätnástich rokov, je zdanlivá novosť, s akou sa hudobníci vrátili tam, kde si pred pätnástimi rokmi dali pauzu. Mohlo ich zlákať mnoho vplyvov, nových tendencií či ambícií reagovať na terajšiu éru hudobného vývoja. Veneer v prevažnej miere aj tentoraz reflektuje Light, čím ostatne potvrdzuje status zostavy, ktorá stanovila vysoký štandard slovenskej elektronickej hudby. Ak Recovery značí zotavenie, potom sa oplatí počkať na to, čo Veneer prinesie, až bude úplne fit.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img