8.6 C
Slovakia
streda, 23 septembra, 2020
Home Recenzie Martin Chrobák - Radosť & záujem

Martin Chrobák – Radosť & záujem

Medzi prvým a tretím albumom Martina Chrobáka je takmer dvadsaťročné rozmedzie. Príjemná oáza myšlienok skúseného hudobníka uvedomujúceho si, že život po päťdesiatke spočíva najmä v maličkostiach a radostiach všedných dní.

Slovenský pesničkár pochopil silu, ktorá má vychádzať z prvej piesne. Licitácia Bez rieky, bez brehu má silný melodický námet a hneď zaujme. Folk rockový záber nepoľavuje ani pri ďalších skladbách a tretí album Martina Chrobáka si udržiava vysoké tempo.

Je to dané pestrým aranžovaním a variabilitou melodických línií. Ich odtiene majú vyjadriť životné peripetie a nejednoznačnosť toho, čo nás čaká. Nič nie je čiernobiele. Raz vyjde nad vašimi hlavami slnko, a razom sa za ním môže objaviť mrak, tak ako to Martin spieva v piesni Meteoservis, z ktorej na poslucháča „pršia kvapky“ rockových patternov.

Inokedy sa objavuje bluesová melanchólia (Nerád-rád som múdrejší), ľudový nápev (Mucha), ale hlavne Chrobákov typický rukopis, resp. gitaropis s priamočiarosťou. Svoju stopu vytesali aj vzácni hostia, napr. Martin Husovský, Marián Jaslovský, Juraj Turtev a ďalší z enklávy pätnástich hudobníkov.

Martin Chrobák – Radosť & záujem

Martin Chrobák túto početnosť organizoval po dobu troch rokov. Pre neho je typické, že robí pomalé a premyslené kroky. Radšej uvažuje dopredu, než spontánne vydá všetko, čo nahrá, preto až v päťdesiatke pribudol iba tretí autorský album. S vekom podľa Martina Chrobáka prichádza aj snaha zhmotniť hudobné a slovné myšlienky nekomplikovane.

Martin Chrobák – Srdce čínskeho zvona

V jedenástich skladbách vznikla vzácna symbióza medzi slovom a hudbou. Poslucháč má radosť, že Martin Chrobák prejavil záujem opäť nahrávať.

VYBERÁME

Živé umenie pokračuje v A4-ke s koncertmi Radian, Wiedermann a мʌvʌ

Rakúska akvizícia Radian z prestížneho hudobného vydavateľstva Thrill Jockey zahrá už zajtra večer v A4-ke spolu so slovenským skladateľom Matúšom Wiedermannom a pesničkárskym projektom мʌvʌ.

EX:CLASS series uvádza: Bardo – Sisa Féher & Vladko Mikláš, Tara Fuki a Isobutane + arX + mlsblk v MMC

Festival EX:CLASS pokračuje aj napriek neľahkej situácii. Sme nesmierne radi, že pozvanie na festival prijala Sisa Fehér...

Čierno-biely pohľad na pokoj v duši od Paradise Cinema

Oduševnený dialóg saxofónového zvuku prichádzajúceho zo západného sveta s tradičnými perkusívnymi nástrojmi z afrického pobrežia. Harmonicko-rytmické motívy...

Pokračuje sa s remastrovaním albumov Deža Ursinyho

OZ Provisorium prináša remastrovanú reedíciu kultovej nahrávky Nové mapy od autorského tandemu Dežo Ursiny a Ivan Štrpka. https://www.youtube.com/watch?v=r3Rr-baVXKg&ab_channel=dezoursiny

Jazzová verejnosť sa zhodla na najlepšom džezmenovi – je ním Nikola Bankov

Ocenenie jazzovej verejnosti na tohtoročnom ESPRITE získal saxofonista Nikola Bankov za nahrávku Bright Future, https://www.youtube.com/watch?v=i9Jcc-agSww&ab_channel=NikolaBankovMusic