8.6 C
Slovakia
sobota, 19 septembra, 2020
Home Recenzie Public Image Limited – This Is The Pill

Public Image Limited – This Is The Pill

| Autor: Stanislav Šimčík

Presne 20 rokov ubehlo od vydania poslednej rádovej dosky P.I.L. alebo aj Public Image Limited.

Toto postpunkové zoskupenie vzniklo v roku 1979 a počas kariéry ho viedol John Lydon, bývalý frontman punkových Sex Pistols.

Posledné desaťročie sa nieslo v znamení comebackov rôznych hudobných legiend. V niektorých prípadoch by však bolo lepšie pre dobro poslucháčov keby sa nedávali dokopy vôbec. Ako dopadol comeback P.I.L.?

V prvom rade je potrebné ozrejmiť, že nejde o úplne pôvodnú zostavu, ktorá vydala najzásadnejšie albumy P.I.L. Keďže jediným zakladajúci členom v zostave je Lydon, možno s trochou nadsádzky povedať, že ide o jeho sólový album.

Hneď v prvej skladbe John Lydon za zvuku vzdialene pripomínajúceho The Velvet Underground  varuje, že vstupujete do P.I.L. zóny„Som John Lydon a pochádzam z Londýna, nie som žiaden vydriduch a toto je moja kultúra“ – dáva na známosť v ďalšej stope.

 Toľko varovaní naraz  má svoje miesto. P.I.L. ignorujú trendy v mainstreamovej aj alternatívnej scéne a prezentujú svoj klasický zvuk na akí sú fanúšikovia  zvyknutí. Ten je charakteristický špecifickým Lydonovým prejavom neašpirujúcim o nejakú virtuozitu,  podporený diskobicími a zarezávaný ostrou elektrickou gitarou.  Pri niektorých skladbách ako napr. The Room I Am In alebo Human sa natíska pocit, že hudba iba sekunduje spevu.

 

Public Image Ltd.  – Human

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=F8tzRT283IE’]


 

 Lydon sa v textoch dominantne venuje svojim vnútorným pocitom prameniacich zo samoty a sklamania z ľudstva a spoločnosti. Tieto výlevy žiaľ občas vyznievajú ako básničky puberťáka napísane na zadnej obálke zošita matematiky.

Napriek tomu, že ide o veteránov post punku na albume sa nebránia novým hudobným prvkom, aj keď ich neaplikujú tak výrazne aby zneli dominante. Celkom slušne sú sample použite napr. v skladbách I Muste Be Dreaming“, „Deeper Water alebo Lollipop Opera“.

 

Public Image Ltd.  – Deeper Water

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=aGjvrc6nrsA’]


 

 Stále však ide o definovateľnú nahrávku P.I.L. Nie však melodickú ako poznáme u starších skladieb ako napr. This Is Not The Love Song alebo Rise“.

Zoskupenie sa aj po rokoch stále snaží provokovať, ísť svojou unikátnou cestou,  ktorá  žiaľ nemusí byť na prvý posluch ľahko stráviteľná. O to príjemnejšie sa objavujú nové prvky po druhom či treťom vypočutí. To však ocenia skôr náročnejší poslucháči alebo skalní fanúšikovia P.I.L.

Album This Is The Pill je jedným z tých albumov, ktoré buď milujete alebo nenávidíte. Môžte ho označiť za zmes chaotických piesní stratených v časopriestore alebo aj jeden z najlepším albumov v katalógu Public Image Limited.

Hodnotenie: 3 /5

VYBERÁME

audio electronics live – Konvergencie 2020

Spojením vážnej a elektronickej hudby sa v Slovenskom rozhlase začína ďalší ročník festivalu komornej hudby Konvergencie – na dnešnom koncerte zaznejú diela od Giovanniho...

Avishai Cohen odstartoval letošní ročník Jazz festu Brno

Brnu známý a oblíbený jeruzalemský rodák Avishai Cohen otevřel letošní zpožděný ročník Jazz festu Brno. Díky pandemii...

Zbigniew Lewandowski – profilový album legendárneho poľského bubeníka

V 80. rokoch Zbigniew Lewandowski, bubeník okrem iného známy aj z kapiel Crash a String Connection, viedol svoje vlastné...

Struny Podzimu dnes otvorí Avishai Cohen na streche Lucerny

Dnešným dvojkoncertom (18:00 a 20:00) izraelského kontrabasistu Avishai Cohena na streche Lucerny sa začína festival Struny Podzimu.

Martin Chrobák a John Prine

Pesničkár Martin Chrobák nakrútil videoklip k skladbe Na konci leta – coververzia Summer´s End od nedávno zosnulého amerického hudobníka Johna Prinea – ktorá...