8.6 C
Slovakia
utorok, 18 júna, 2024
spot_img
ÚvodRecenzieRecenzie CDPublic Image Limited – This Is The Pill
spot_img

Public Image Limited – This Is The Pill

Public Image Limited – This Is The Pill
Public Image Limited – This Is The Pill

| Autor: Stanislav Šimčík

Presne 20 rokov ubehlo od vydania poslednej rádovej dosky P.I.L. alebo aj Public Image Limited.

Toto postpunkové zoskupenie vzniklo v roku 1979 a počas kariéry ho viedol John Lydon, bývalý frontman punkových Sex Pistols.

Posledné desaťročie sa nieslo v znamení comebackov rôznych hudobných legiend. V niektorých prípadoch by však bolo lepšie pre dobro poslucháčov keby sa nedávali dokopy vôbec. Ako dopadol comeback P.I.L.?

V prvom rade je potrebné ozrejmiť, že nejde o úplne pôvodnú zostavu, ktorá vydala najzásadnejšie albumy P.I.L. Keďže jediným zakladajúci členom v zostave je Lydon, možno s trochou nadsádzky povedať, že ide o jeho sólový album.

Hneď v prvej skladbe John Lydon za zvuku vzdialene pripomínajúceho The Velvet Underground  varuje, že vstupujete do P.I.L. zóny„Som John Lydon a pochádzam z Londýna, nie som žiaden vydriduch a toto je moja kultúra“ – dáva na známosť v ďalšej stope.

 Toľko varovaní naraz  má svoje miesto. P.I.L. ignorujú trendy v mainstreamovej aj alternatívnej scéne a prezentujú svoj klasický zvuk na akí sú fanúšikovia  zvyknutí. Ten je charakteristický špecifickým Lydonovým prejavom neašpirujúcim o nejakú virtuozitu,  podporený diskobicími a zarezávaný ostrou elektrickou gitarou.  Pri niektorých skladbách ako napr. The Room I Am In alebo Human sa natíska pocit, že hudba iba sekunduje spevu.

Public Image Ltd.  – Human

 Lydon sa v textoch dominantne venuje svojim vnútorným pocitom prameniacich zo samoty a sklamania z ľudstva a spoločnosti. Tieto výlevy žiaľ občas vyznievajú ako básničky puberťáka napísane na zadnej obálke zošita matematiky.

Napriek tomu, že ide o veteránov post punku na albume sa nebránia novým hudobným prvkom, aj keď ich neaplikujú tak výrazne aby zneli dominante. Celkom slušne sú sample použite napr. v skladbách I Muste Be Dreaming“, „Deeper Water alebo Lollipop Opera“.

 Stále však ide o definovateľnú nahrávku P.I.L. Nie však melodickú ako poznáme u starších skladieb ako napr. This Is Not The Love Song alebo Rise“.

Zoskupenie sa aj po rokoch stále snaží provokovať, ísť svojou unikátnou cestou,  ktorá  žiaľ nemusí byť na prvý posluch ľahko stráviteľná. O to príjemnejšie sa objavujú nové prvky po druhom či treťom vypočutí. To však ocenia skôr náročnejší poslucháči alebo skalní fanúšikovia P.I.L.

Album This Is The Pill je jedným z tých albumov, ktoré buď milujete alebo nenávidíte. Môžte ho označiť za zmes chaotických piesní stratených v časopriestore alebo aj jeden z najlepším albumov v katalógu Public Image Limited.

Hodnotenie: 3 /5

spot_img
Predchádzajúci článok
Ďalší článok
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img