8.6 C
Slovakia
pondelok, 22 júla, 2024
spot_img
ÚvodReportyNedvědovci v Bratislave
spot_img

Nedvědovci v Bratislave

| autor: Vladimír Bis

Honza a František Nedvědovci – 15.12.2012 – Istropolis – Bratislava 

V posledných rokoch sa už stalo tradíciou, že bratia Nedvědovci zavítajú v predvianočnom čase aj do hlavného mesta. Tento krát do Istropolisu.  Minuloročná voľba v Ateliéri Babylon nebola tou najšťastnejšou, stačí si spomenúť na stiesnené priestory a nedôstojné čakanie v rade vonku. Hoci si veľká sála Istropolisu už prežila svoje, jej kapacita uspokojila neutíchajúci hlad divákov po tejto českej superlegende. Honza s Františkom sa rozhodli osláviť 40 rokov od vzniku ich materskej kapely Brontosauři a rozhodne nezostali svojej dobrej povesti nič dlžní.

Hit za hitom

Začali hneď zostra, megahitom Ruže z papíru  a pri druhej nemenej úspešnej pesničke Stánky s nimi už spievala väčšina publika. Čo ma od úvodu zaujalo, bol kvalitný zvuk. Za mixážny pult sa postavil Honza Nedvěd mladší, ktorý vyvrátil mýtus o tom, že sála v Istropolise je príliš veľká na to, aby sa v nej dal urobiť dobrý zvuk. Syn slávneho otca pustil produkciu do bední primerane hlasno a zároveň dosiahol výbornú rozlíšiteľnosť nástrojov aj štyroch mikrofónov.

 Tieto síce občas zapískali, ale to boli malé chybičky na celkovo naozaj solídnom zvukárskom výkone. Ale poďme naspať k bratom Nedvědovcom. Po niekoľkých úvodných spoločných pesničkách sa čerstvý ženáč Honza (snáď mu to na štvrtý pokus vyjde) pobral do zákulisia, aby Franta spustil päť kúskov zo svojej sólovej tvorby. Nechýbali Kočovní herci   či Devatenáct let. Potom sa Franta porúčal, Honza vrátil a dal napríklad Lenu z nového albumu alebo skvelú Banskú Bystricu  , ktorú určite mnohí považujú za jeden z vrcholov jeho sólovej tvorby. Potom Honza druhýkrát odišiel, aby nám zaspieval dve pesničky gitarista Petr Kocman a po ňom dve pesničky aj showman Vojta Nedvěd, aj oni sprevádzaní rytmickým duom Milan Plechatý (basgitara) a Jaroslav Petrásek (bicie). Vojta, ako tradične, spestril show ladením gitár a napodobňovaním svojho uja a otca J

V skvelej forme

Koncert finišoval a tradičný scenár (všetci – Franta – Honza – Kocman / Vojta – všetci) sa blížil do svojho finále. Publikum privítalo bratov veľkým potleskom a tí spustili veľké hity, končiac Souhvězdím Jisker  a Torontom.
Nedvědovcov som videl naživo viac ako päťkrát, ale toto bolo asi ich najlepšie vystúpenie. Možno na to malo vplyv aj to, že sme konečne prestali byť médiami bombardovaní novými a novými senzáciami ohľadom sporu Honzu a Frantu, či rôznymi pikoškami z manželských kríz Honzu. Svoje určite zohral aj kvalitný zvuk, avšak osobitne chcem vyzdvihnúť zohranosť kapely i dramaturgiu zvládnutú do posledného detailu. HonzaFranta šetrili slovom, no podľa môjho názoru im to spievalo lepšie ako v posledných rokoch a bolo jasné, že kapela sa na toto turné zodpovedne pripravila. Za zmienku stojí aj priaznivá cena vstupeniek, ktorá býva u menej slávnych interpretoch, s rovnakou aparatúrou, často aj o 50 percent vyššia.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img