8.6 C
Slovakia
nedeľa, 26 mája, 2024
spot_img
ÚvodRecenzieRecenzie CDVillagers - {Awayland}
spot_img

Villagers – {Awayland}

Villagers - {Awayland}
Villagers – {Awayland}

| autor: Ivaa

Pôvodne som očakávala trochu viac od írskej kapely Villagers, ktorý za svoj prvý album s názvom Becoming a Jackal (2010) bola nominovaná v prestížnej Merkury Choice Music Prize.

Kapela, ktorej ústrednou postavou je dublinský 28-ročný spevák a textár Conor O´Brien, vydala len pred nedávnom (14.1.2013) očakávaný album s názvom {Awayland} pod Domino Recording (áno, tie zátvorky v názve sú tam správne, pozn. autora).

Villagers – trailler {Awayland}

Väčšinou to býva vo svete hudby tak, že keď mladá kapela zaujme publikum a hudobných kritikov svojím debutovým albumom, ten druhý je pre nich veľkou skúškou, pretože nie vždy prekoná očakávania. No tým vás vonkoncom nechcem odradiť!!!

Kapela Villagers jednoznačne nadviazala na svoj prvý, úspešný album a síce výrazne neprekvapila, ale napriek tomu si ponecháva počiatočný štandard. Za tým celým nepochybne stojí už spomínaný frontman kapely, ktorý svojim precíteným spevom a výrazom, doprevádzajúci jeho vlastné texty, posúva album {Awayland} k tým lepším.

Indiefolková kapela Villagers, ktorej tvorbu by sme mohli prirovnať napr. k Bonovi Iverovy, alebo The Frames, sa v novom albume predstavila 11 songami, zväčša folkovými, ktoré ale dostávajú  novodobú (experimentálnu) podobu, predovšetkým vďaka využitiu elektronického rytmu a samplingu.

Villagers – The Waves

Jednoznačne k jedným z najlepších trackov na albume považujem ich prvý singel The Waves, kde spevákov citlivý prejav dokonale vystihol atmosféru nepokojného, temného mora. Zaujímavý je synkopický rytmus, ktorý znie v pozadí počas celého trvania songu (pripomína morzeovku), doprevádzaný klavírom. Celý song má pritom techno charakter s trochu psychadelickým vyvrcholením na záver.

Villagers – Earthly Pleasures

Conor O´Brien sa v Earthly Pleasures predstavuje ako rozprávač balady, ktorá začína na veľmi zaujímavý text: „Naked on the toilet with toothbrush in his mouth,..“. V nej sa predstavil ako textár, ktorý sa hrá s rytmom a spolu s textom tvoria súlad (nie iba jednoduché rýmovačky na konci veršov).

Okrem akustických gitár v úvode sa tu objavujú aj refrénové spevy, ktoré dodávajú celému príbehu väčšiu dramatickosť. Celý album je pomenovaný podľa čisto krásnej inštrumentálnej skladby {Awayland}, pripomínajúcej Radiohead so štipkou folku.

Najviac baladickými trackmi sú záverečné Grateful SongIn A Newfound Land You Are Free. Úplne záverečný pohodový track má názov Rhythm Composer, že by to bolo o samotnom frontmanovi???

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img