8.6 C
Slovakia
pondelok, 20 mája, 2024
spot_img
ÚvodRecenzieRecenzie CDAkua Naru - The Blackest Joy
spot_img

Akua Naru – The Blackest Joy

Akua Naru – The Blackest Joy

Hrdosť a uvedomenie si vlastných koreňov – tých ľudských aj hudobných. Raperka a hudobníčka Akua Naru to pretavila do najnovšieho albumu The Blackest Joy, ktorý pojednáva o generačnom a kultúrnom spájaní.

Černošská hudobná tvorba mala a stále má veľa problémov. Zaťažovaná nielen z vonka, ale aj vnútorným nepokojom. Keď vyžaduje akceptáciu okolitého sveta, no sama odsúva na druhú koľaj ženské hnutie. Zvlášť v hiphopovej kultúre je to veľký problém. Presadiť sa tam ako žena bez sexistických narážok je náročné.

V Juhoafrickej republike sa o to snaží Moonchild Sanelly, o niečo progresívnejšie a hudobne komplexnejšie sa to darí americkej raperke Akua Nare. Vo svojej tvorbe presadzuje africké korene, americké aj európske vplyvy. Z New Havenu sa presťahovala a dnes žije v Kolíne nad Rýnom. Tieto kultúrne odlišnosti sa snaží reflektovať aj na najnovšom, v poradí už štvrtom štúdiovom albume The Blackest Joy.

Akua Naru – My Mother´s Daughter

Poézia má s hudbou spoločný zmysel pre rytmus. No tak ako sa nehodí na to byť dobrým textom každá báseň, tak nie každý text je dobrou poéziou. Akua to prepája rapovaním, kde sa slová dajú ešte zvlášť akcentovať rôznym ohýbaním.

Do toho sa vnáša soulový vokál a jazzové harmónie. Tým sa pretína minulosť s prítomnosťou. Zjednocovacím nástrojom celého albumu je trúbka ako symbol dôležitosti pre černošskú hudbu (jazz, soul, funk, hiphop..). Dvadsiate a dvadsiate prvé storočie preklenuté v precítenom fusion, ktoré má dynamiku aj lyriku. Hlavné hudobné témy sú v jazzových aranžmánoch a hiphopovom prejave. Ten je priamočiary, čitateľný s rozpoznateľne zvýraznenou hudbou typu Roots a s odkazom na Johna Coltraneho.

Akua Naru feat Eric Benét – Made It

Amerika je na rázcestí a vracia sa do nej súmrak rasizmu, ale aj politického prebudenia mladých ľudí. Ukazuje sa nevyhnutná potreba mať hlas, ktorý pretlmočí a zabojuje (takým bol napríklad černošský spisovateľ James Baldwin, ktorému je venovaná skladba Baldwin’s Crown), keď sa vlastnou apatiou v nás stráca sila.

Vyburcuje, alebo aspoň donúti prijať zodpovednosť za stav nášho okolitého sveta. Ten, ktorý môžeme ešte zmeniť, sa ozýva na novej nahrávke interpretky Akua Naru, ktorá sa 2. novembra predstaví v pražskom Rock Café.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img