8.6 C
Slovakia
piatok, 23 októbra, 2020
Home Recenzie JAZZ STATION Big Band

JAZZ STATION Big Band

| autor: Michal Mjartan

Výborný muzikant Michel Paré a  člen  jazzového kvarteta – MP4 (François Decamps, Piet Verbist a Herman Pardon) je iniciátorom zrodu novej big band kapely belgickej jazzovej scény. Píše sa desiaty mesiac roku 2006 a spolu s ním sa datuje aj začiatok vystupovania Jazz Station Big Band v Bruselskom Jazzovom klube Jazz Station na adrese Chaussée de Louvain 193, 1210 Bruxelles.

Každý prvý štvrtok v mesiaci  vrátila štrnásťčlenná posádka kapely jazzový klub do roku 1930 v duchu New-Yorských Jazz klubov, kde zazneli tóny skladateľov ako Charles Mingus, alebo Wayne Shorter. Ale rovnako aj   skladby komponované členmi kapely ako napríklad saxofonistom Vincent-om Brijsom, alebo samotným iniciátorom Michel-om Paré. Album sa nahrával pod záštitou IGLOO RECORDS v belgickom Bruseli.

Prvá kompozícia s názvom Friday, ktorá otvára album, je „taká piatková veselá“. Po prvom kroku prichádza opäť slnečná emócia, ale tento krát v pokojnejšom duchu (Some Sunshine again). V nasledujúcej, komornej “Alejandra”, sa naplno prejaví Stéphane Mercier so svojou interpretáciou na flaute.

 Jazz Station Big Band – ukážka z albumu

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=Tmk13GWMkIo’]

 

Rytmické bicie v pozadí so skvelou basovou linkou  nenechajú poslucháča driemať a zhurta sa pustia s ostatnými členmi kapely do „rockovejšieho“ štýlu jazzu v songu 7 over Rock, kde môžeme počuť sóla gitaristu Françoisa Decampsa . „Jazz mani“ sa na tomto albume  predvádzajú sólami, o čom svedčí aj ďalší song Go On Now, kde Piet Verbist „vytrápil“ svoju basu.

Pieseň s veľmi razantnou melódiou a rýchlym prechodom z jedného rytmu do iného vyvolala vo mne dojem: „Čo bude nasledovať ďalej ?!“ A na túto otázku mi hneď zodpovedal Vincent Brijs s jeho sólom v piesni Please Walk Out of My Head.

Let´s Keep It Cool, ktorá  je ďalšia v poradí je zároveň najdlhšou piesňou na celom albume. Najviac sa v nej predvádzajú trúbkari. Talizman Vincent Bruyninckx v piesni Talisman ukázal možnosti jazzové klavíru. Album je zavŕšený v tónoch pokoja a slobody, piesňou “Feelin´Free”, kde sa v sólach vystriedali viacerí členovia kapely. Album imponuje množstvami sól, rýchlych rytmických prechodov, ale výrazných striedaní jemných tónov klavíra a ostatných nástrojov.

  1. Friday
  2.  After the first step
  3. Some sunshine again
  4.  Alejandra
  5.  7 over rock
  6.  Go on now
  7.  Please walk out of my head
  8.  Let’s keep it cool
  9.  Talisman
  10.  Feelin’ free

VYBERÁME

Roots korene H.C. McEntire

Eno Axis je ponurá kolekcia piesní založená na kombinácii country aranžmánoch a gospelovom vokále v podaní americkej pesničkárky H.C. McEntire.

Slovenský filharmonický zbor a Viedenská štátna opera uvedú operu Eugen Onegin

Členovia Slovenského filharmonického zboru a orchestra Viedenskej štátnej opery naštudovali novú inscenáciu opery Eugen Onegin od ruského skladateľa Piotra Iľjiča Čajkovského, ktorá zaznie...

Paul McCartney ohlásil nový album, ktorým zavŕši svoju trilógiu

Päťdesiat rokov od vydania prvého sólového albumu si Paul McCartney pripomenie novinkou McCartney III, ktorá vyjde 11. decembra tohto roku. Zavŕšenie trilógie...

Trilógia Mortona Garsona

Sacred Bones vydáva 6. novembra kolekciu troch albumov Didn’t You Hear OST, Lucifer’s Black Mass,  Ataraxia’s The Unexplained od kanadského skladateľa, priekopníka elektronickej...

Cabaret Voltaire pokračuje s jeho zakladateľom

Po šestnástich rokoch a prvýkrát po reunione z roku 2014 vydáva pod značkou Cabaret Voltaire, jeho zakladateľ Richard H Kirk, nový štúdiový album...