8.6 C
Slovakia
sobota, 19 septembra, 2020
Home Recenzie Madonna - Madame X

Madonna – Madame X

Kráľovná popu vydala nový album pod názvom Madame X. Pomyselnej kráľovskej koruny sa popová ikona asi len tak nevzdá. A vlastne ani nemusí.

Madame X už nie je útok na rebríčky, aj keď by si to Madonna ako obchodníčka veľmi želala. Tentokrát to však vedela dopredu a tak vsadila na umenie. Pri počúvaní nahrávky je hneď na úvod jasné, že Madonna to s tými rebríčkami myslela vážna. Odľahčené duetá s kolumbijským spevákom Malumou, či raperom Quavom a Swae Leem mali vyložene útočiť na hudobné rádia, ktoré ju posledné desaťročie ignorujú pre jej vek.

Povedzme si pravdu, že extravagantná speváčka nahrávať hity vie, len ich už málokto chce počúvať. Hitového materiálu je na albume bohato, ALE. Nebola by to Madonna, keby si s tým nevedela hrdo poradiť. Aby nahrávka neskončila v zabudnutí, rozhodla sa, že nahrá jeden zo svojich najexperimentálnejších albumov. V určitých momentoch môže mať poslucháč pocit, že Madonna nie je popová. A je to z časti pravda.

Madonna – Medellín

Americká speváčka tvorila pop tak, že prinášala experimentálne, alternatívne a udergroundové hudobné inšpirácie do popu. Tentoraz ich však necháva v experimentálnej podobe a definuje sa v artovom pope. Dark Balet, God Control, Batuka, Killers Who Are Parting, Come Alive, Extreme Occident, I Don´t Search I Find sú veľmi ťažko definovateľné skladby v dobrom zmysle slova.

Tematicky sa Madonna pohybuje opäť v tom, čo jej ide najlepšie. Bojovať za tento svet a ľudí v ňom prostredníctvom sexuality, politizácie a náboženstva. Jediný krok od speváčky je veľmi nepochopiteľný. A to prečo výborné skladby ako Funana, Ciao Bella a Back That Up To The Beat zaradila medzi bonusový materiál. Tentokrát sa popová ikona uspokojila s menším počtom spolupracovníkov, čo nahrávke určite prospelo. Mirwais Ahmadzaï, ktorý s Madonnou nahral jej najlepšie albumy sa producentsky pohral s väčšinou skladieb.

Madonna – Funana

https://www.youtube.com/watch?v=CFoMrAFvWyg

Madame X nahrala za posledné odmietané desaťročie svoj najlepší album. Ak by sme ho komerčne mohli porovnať vytvorila nahrávku, ktorá si môže podať ruku s jej najsilnejšími obdobiami. Pre poslucháčov pripravila množstvo lukratívnych verzií Madame X a to je z ďalších dôvodov prečo si ho vypočuť. 

VYBERÁME

audio electronics live – Konvergencie 2020

Spojením vážnej a elektronickej hudby sa v Slovenskom rozhlase začína ďalší ročník festivalu komornej hudby Konvergencie – na dnešnom koncerte zaznejú diela od Giovanniho...

Avishai Cohen odstartoval letošní ročník Jazz festu Brno

Brnu známý a oblíbený jeruzalemský rodák Avishai Cohen otevřel letošní zpožděný ročník Jazz festu Brno. Díky pandemii...

Zbigniew Lewandowski – profilový album legendárneho poľského bubeníka

V 80. rokoch Zbigniew Lewandowski, bubeník okrem iného známy aj z kapiel Crash a String Connection, viedol svoje vlastné...

Struny Podzimu dnes otvorí Avishai Cohen na streche Lucerny

Dnešným dvojkoncertom (18:00 a 20:00) izraelského kontrabasistu Avishai Cohena na streche Lucerny sa začína festival Struny Podzimu.

Martin Chrobák a John Prine

Pesničkár Martin Chrobák nakrútil videoklip k skladbe Na konci leta – coververzia Summer´s End od nedávno zosnulého amerického hudobníka Johna Prinea – ktorá...