8.6 C
Slovakia
pondelok, 15 apríla, 2024
spot_img
ÚvodRecenzieRecenzie CDNick Cave - Push the Sky Away
spot_img

Nick Cave – Push the Sky Away

Nick Cave - Push the Sky Away
Nick Cave – Push the Sky Away

Austrálsky hudobník, básnik a spisovateľ Nick Cave sa na hudobnej scéne pohybuje už neuveritelných 40 rokov. Teraz spolu so svojou kapelou the Bad Seeds prichádza s albumom Push the Sky Away.

Push the Sky Away je už 15 albumom v podaní Nicka Cavea and the Bad Seeds a prvým po dlhých piatich rokoch od vydania Dig Lazarus Dig. Za 30 rokov pôsobenia prešla kapela od legendy alternatívneho rocku až k divokému vedľajšiemu projektu Grinderman, ktorý Cavea zamestnával posledných pár rokov.

Push the Sky away je akýmsi hudobným zvoľnením od ostrého gitarového zvuku Grinderman. Ak náhodov Nicka Cavea nepoznáte, tak rozhodne neočakávajte žiadny „klasický“ zvuk alternatívneho rocku. Gitara je na tomto albume len vedľajším nástrojom. Je to skvelé spojenie atmosferického, minimalistického, často temného a snového zvuku, s pulzujúcimi basovými linkami doplnené o , pre Nicka Cavea, neodmyslyteľné piano ale aj syntetizátory či violu. To všetko na pozadí pomalých rytmov spolu s Caveovym hlbokým hlasom.

Nick Cave – Push The Sky Away

Album otvára piesen We No Who U R, ktorá hneď napovie akým smerom sa album uberá. Skvele vystupňovaná balada so ženským vokálom v refréne. V druhej piesni už viac počuť Ellisovu gitaru ktorá sa nesie celým číslom 2, ktoré má tak trochu pozytývnejší nádych. No hned v zápätí vás Nick Cave posadí na zem basovou linkou v skvelej Water’s Edge.

Nick Cave – Water´s Edge

Jeden z vrcholov albumu je nepochybne Jubilee Street kde sa znovu perfektne spájajú všetky podstatné zložky albumu. Ellisove minimalistické riffy s husľovími melódiámi vygradované do sedem minútovej pecky. Podobne album pokračuje až k Higgs Boson Blues ktorá dosahuje ešte neuveritelnejších výšok. Všetko je zakončené titulnou skladbou Push the Sky Away.

Nick Cave & The Bad Seeds – „Jubilee Street“

Netreba zabudnúť ani na fenomenálne texty, ktoré sú už u Cavea štandardom. Tento krát si Cave pomáhal Gogglom či Wikipediou a to tým najlepším spôsobom. Od balady, cez text o prostitútke až po takmer existencialistký text v Higgs Boson Blues kde sa medzi riadkami mihne aj Miley Cyrus.

Nick Cave and the Bad Seeds- Higgs Boson Blues

Push the Sky Away je prekvapivo jeden z najlepších albumov ktoré Nick Cave nahral. Cave dokazuje, že právom patrí medzi legendy a vypočuť si ho budete môcť okrem iného aj na tohtoročnej Pohode.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img