8.6 C
Slovakia
nedeľa, 14 apríla, 2024
spot_img
ÚvodRecenzieRecenzie CDNellcote – Surrender
spot_img

Nellcote – Surrender

Nellcote – Surrender
Nellcote – Surrender

Z Chorvátska sa k nám dostane iba minimum hudby. Je to veľká škoda, lebo ich hudobná scéna je na veľmi vysokej úrovni. Dôkazom nech je skupina Nellcote.

Ako náhle odznie prvá skladba, hneď vás napadne, že vznikla niekde v rozpálenej austrálskej buši. Z rodiska Nicka Cava, ktorému sú vlastné podobné motívy. Ale, že pochádza z hlavného mesta Chorvátska? To by ste asi nehádali. 

Štvorica zo Záhrebu prináša vypracované piesne plné jednoduchých, ale precítených melódií. Tmavej a temnej poetiky. Ani na chvíľu nezasvietia lúče slnečných tónov. Zvláštne, keď pomyslíte, že názov kapely je odvodený od vily postavenej na azúrovom pobreží.

V Nellcote nahrali Rolling Stones svoj album Exile on Main St. Partia okolo Micka Jaggera bola vtedy nezvyčajne folková a potlačila prítomné bluesové aranžmány. O niečo podobné sa snažia Chorváti Nellcote, ktorí vychádzajú z tých istých bluesových koreňov.

Nellcote – Time / She

Akustická mäkkosť a jemné pohladenie je konfrontované tmavým vokálom Vinka Ergotića. Pohybuje sa síce hranici indie folku, ale nikdy nejde až do indie popu. Už názov albumu – Surrender (Vzdať sa) –  prináša otázku, či sa pri kapitulácii dá nájsť svetlo na konci tunela. Napovedá zaznie v nádhernej skladbe So Long My Friend, kde spieva back vokály basgitaristka Lany Filipin. Vtedy si spomeniete na Leonarda Cohena, inokedy sa vynorí silueta Davida Bowieho (Time / She) a spomínaný Nick Cave (Life).

Nellcote – So Long, My Friend

Chýba síce jeho typické vygradovanie, napriek tomu niektoré slučky dosahujú „cavovský“ katarzný účinok. Delikátna dynamika vytvára jemnú pavučinu, ktorá len tak nepustí. Žiadna samoúčelná interpretácia, ale presné vystihnutie atmosféry v piatich skladbách, ktoré pretečú ako voda a poslucháčov stiahnu z brehu, aby sa ponorili, vynorili a pokúsili preplávať na druhý breh.

EP Surrender obsahuje nenápadné no o to viac silné momenty. Už len kvôli tomuto počinu sa oplatí zaostriť na chorvátsku scénu.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img