8.6 C
Slovakia
utorok, 23 júla, 2024
spot_img
ÚvodRecenzieRecenzie CDToto Blanke - Electric Circus
spot_img

Toto Blanke – Electric Circus

Toto Blanke - Electric Circus
Toto Blanke – Electric Circus

Reedícia druhého albumu medzinárodného tria, v ktorom sa stretli nemecký gitarista Toto Blanke, holandský klávesák Jasper Van´t Hof a fínsky bubeník Edward Vesala.

Poľské vydavateľstvo GAD Records, ktoré sa zameriava na reedície známych poľských aj zahraničných jazzových a progresívnych albumov, vydalo najznámejší počin medzinárodného projektu vedeného geniálnym gitaristom Totom Blankem

Je určené pre tých, ktorí si chcú zaspomínať na progresívnu líniu tiahnucu sa sedemdesiatymi rokmi. Duch doby ožíva v siedmich skladbách. Hlavným autorom je Blanke a jednou piesňou prispel aj Van´t Hof. Vytvorili komplexnú zmes progresívneho jazzrocku s elektronickými prvkami.

Ich tvorba vychádza z európskej tradície a mäkko posadený zvuk je výsledkom elegantných harmonických riešení. Vplýva na to národnostné zloženie kapely, keď nemecká sofistikovanosť pri tvorbe melódií, holandský zmysel pre experiment pri vyšších intervalových polohách, ako aj škandinávska rezervovanosť v interpretácii, vytvára komplementárnu sieť zaujímavých melodicko-rytmických motívov. Nenájdete tu samoúčelnú virtuozitu, ale krôčik po krôčiku vybudovanú atmosféru.

Hoci je album vnímaný ako jazzrockový, jeho štýlová rôznorodosť zabrúsi aj do world music, krautrocku aj bluegrassu (Minister Ed). Poukazuje to na Blankovu univerzálnosť a kozmopolitný je aj prejav Van´t Hofa s hrou na klavír, syntetizátory a elektronický organ. Vynikajúci a dnes takmer neznámy fusion ožíva vďaka aktivite neúnavných propagátorov hudby sedemdesiatych rokov – GAD Records.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img