8.6 C
Slovakia
štvrtok, 24 septembra, 2020
Home Recenzie Ruth Koleva - Confidence. Truth

Ruth Koleva – Confidence. Truth

Bulharská speváčka Ruth Koleva vydala svoj tretí album, na ktorom sa ešte bližšie približuje k svetovej produkcii.

Doteraz sme boli zvyknutí, že z Bulharska pochádzajú hlavne operné hlasy. Juhovýchodný cíp Európy sa po druhej svetovej vojne stal exportnou krajinou vyvážajúcou kvalitných operných spevákov a speváčok. No nie je to zďaleka len opera, ktorá priťahuje vokalistov. Je ňou aj jazzová hudba, ktorej sa venuje bulharská speváčka Ruth Koleva. Tento rok vydala svoj tretí štúdiový album Confidence. Truth.

Hneď na prvé počutie je zrejmé, že má ísť o nadviazanie na súčasné trendy, na to čo sa teraz hráva vo svete. Jazzové prvky v ňom budete spočiatku hľadať len veľmi ťažko. Naopak, ihneď započujete chytľavé popové melódie (Run; Oceans) a miešajúce sa soulové a R&B harmónie .

Ruth Koleva – Oceans

Ambíciu preraziť v zahraničí jej pomohol uskutočniť výrazný talent aj spôsob, akým dokázala na seba upútať pozornosť, keď spolupracovala ako vokalistka s takými hviezdami ako Boby McFerrin, Lianne La Havas atď. Zvučný a krásne zafarbený hlas ocenil aj svetoznámy producent Mark Ronson, ktorý produkoval Lady Gaga a Amy Winehouse.

A práve k druhej zmieňovanej interpretke sa často budete obracať pri počúvaní tohto albumu. Na začiatku spomínaná popová ľahkosť sa rozplynie do ďalších melancholicky ladených piesní. Rozplývanie týchto emócií vás rozohreje najmä v posledných kúskoch, najjazzovejšej kompozície albumu What You Say To A Girl a v intímnej klavírnej skladbe Didn´I, v ktorej sa Ruthin hlas naplno prejaví vo vysokých polohách.

Ruth Koleva – Didnt I

Nahrávka je vkusne zaranžovaná a orchestrálny zvuk sa nesie v nánosoch rôznych hudobných vplyvov (Amy Winehouse, Alicia Keys, Prince, The Brand New Heavies), ktoré producentsky zacelil Guergiu Linev. Vznikol tak ucelený mix moderného soul popu so zopár výnimočnými melódiami podávanými výraznou interpretkou.

Ak budete mať čas a chuť, rozhodne nevynechajte koncert Ruth Koleva na jazzovom festivale Nišville, na ktorom sa predstaví 10. augusta.

VYBERÁME

Sodom sa pripomínajú s novým albumom

Nemecká metalová legenda Sodom pripravuje vydanie svojho šestnásteho albumu Genesis XIX (label Entertainment One) na 27. novembra.

Hviezdny sideman Randall Bramblett s ďalším štúdiovým zárezom

Americký saxofonista a klávesista Randall Bramblett zverejnil prvú skladbu z pripravovanej dosky Pine Needle Fire. https://www.youtube.com/watch?v=68NQpHlLs9Y&list=PLe-WQQHddpPNxLQ5mopl_Ldg-g98k3Nv9&ab_channel=NewWestRecords

Tom Joshua a jeho debut Undergrowth

Mladý pesničkár Tom Joshua debutuje so svojím chytľavým pesničkárstvom na doske Undergrowth. https://www.youtube.com/watch?v=J4x_bDAXoDk&ab_channel=TomJoshua

Živé umenie pokračuje v A4-ke s koncertmi Radian, Wiedermann a мʌvʌ

Rakúska akvizícia Radian z prestížneho hudobného vydavateľstva Thrill Jockey zahrá už zajtra večer v A4-ke spolu so slovenským skladateľom Matúšom Wiedermannom a pesničkárskym projektom мʌvʌ.

EX:CLASS series uvádza: Bardo – Sisa Féher & Vladko Mikláš, Tara Fuki a Isobutane + arX + mlsblk v MMC

Festival EX:CLASS pokračuje aj napriek neľahkej situácii. Sme nesmierne radi, že pozvanie na festival prijala Sisa Fehér...