8.6 C
Slovakia
streda, 23 septembra, 2020
Home Recenzie Victor Wooten – Sword & Stone

Victor Wooten – Sword & Stone

1350367058_500| autor: Roman Ornst

Ak sa rozhodnete ochutnať nové dielo Victora Wootena, pravdepodobne vás na chvíľu zaskočia hneď prvé tóny charakteristické skôr pre iný žáner, v albume však na tom najsprávnejšom mieste trefne upozorňujú na  jeho celkom špecifický obsah.

Takmer okamžite si pri nečakaných a výrazných zmenách rytmov a štýlov uvedomíte, že koncept tejto platne nebude náhodný, ale vynikajúco premyslený. V tejto súvislosti je nutné spomenúť album Words and Tones, ktorý vznikol ako prvý a jeho obsah je zdrojom pre Sword and Stone, s ktorým boli vydané súčasne ako dual release.

Victor Wooten – Sword & Stone teaser

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=p93sByCNqnQ’]


 

Všímavejším zrejme neunikla nápadná podobnosť oboch názvov, kde nový odlišný význam vznikol iba presunutím písmena S v každom slove. Táto slovná hračka má naznačiť, že Sword and Stone obsahuje inštrumentálne „cover verzie“ vokálnych skladieb z Words and Tones.

Victor Wooten –  Sword and Stones

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=jnc4GkZ3i6U’]

 

Každý remake štandardne vytiahne už známu skladbu a preladí ju na pocity a nálady nového autora. Victor však túto filozofiu poňal trochu inak a rozhodol sa prearanžovať svoje vlastné výtvory sám a hneď. Skladby na Sword and Stone teda ukazujú jeho druhú tvár ako umelca, zhmotňujú jeho bohaté predstavy o tom, ako by skladby mohli vyzerať, jednoducho prináša dva spôsoby ako túto hudbu zažiť. V albume Sword and Stone si to svoje nájde určite každý.

Victor Wooten –  Pass Me Not O Gentle Savior

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=yjFwxCRz12M’]

 

Pestré inštrumentálne stvárnenie zdôrazňuje široké spektrum nálad, rôzne aranžmány, sóla a celkovo výrazne odlišné spôsoby prevedenia jednotlivých skladieb umožňujú nahliadnuť do autorovho srdca a mysle. Ich spoločným znakom je bez pochyby pozitívna energia, príjemné tempo a pohodová atmosféra.  Dá sa pri nich uvoľniť, zabaviť aj zamyslieť. Za dôraz stojí veľmi bohaté inštrumentálne zloženie, už štandardne v rukách vynikajúcich hudobníkov s ich virtuóznym prevedením. Miestami napríklad atypicky dominujú saxofón, flauta alebo rôzne perkusie, čo taktiež pôsobí veľmi príjemne a robí tento nový album jedinečným a výnimočným.

Victor so svojimi skúsenosťami a talentom našiel vynikajúci spôsob ako zrealizovať tento originálny nápad a opäť sa mu tak chvályhodne podarilo ukázať ďalšiu zo svojich umeleckých tvárí.  

VYBERÁME

Jazzová verejnosť sa zhodla na najlepšom džezmenovi – je ním Nikola Bankov

Ocenenie jazzovej verejnosti na tohtoročnom ESPRITE získal saxofonista Nikola Bankov za nahrávku Bright Future, https://www.youtube.com/watch?v=i9Jcc-agSww&ab_channel=NikolaBankovMusic

Virginský dark blues od Pimmit Hills

Americká dark blues rocková štvorica Pimmit Hills vydáva svoje debutové EP Heathens & Prophets.

Jazz Jamboree s exkluzívnymi hosťami vo Varšave

62. ročník legendárneho poľského festivalu Jazz Jamboree sa uskutoční od 22. do 25. októbra vo varšavskom klube Stodola a pri priaznivých okolnostiach na...

Bratislavská noc komornej hudby na Konvergenciách 2020

V bratislavskom Design Factory sa dnes od 17:00 uskutoční tradičná Bratislavská noc komornej hudby, na ktorej zaznejú v...

audio electronics live – Konvergencie 2020

Spojením vážnej a elektronickej hudby sa v Slovenskom rozhlase začína ďalší ročník festivalu komornej hudby Konvergencie – na dnešnom koncerte zaznejú diela od Giovanniho...